НовиниАналітикаСумщина

Майже 65% депутатів Сумської міської ради є прогульниками

Засідання Сумської міської ради у 2023 році проводились у змішаному форматі. 27 депутатів міськради пропустили понад 25% засідань сесій чи комісій. Найбільше прогульників у партіях “Батьківщина”, ЄС та “Слуга народу”. 

Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність засідань сесій та постійних комісій Сумської міської ради 8-го скликання та виявив депутатів-прогульників.

Депутатський корпус Сумської міськради складається з п’яти партій: “Батьківщина” (13 депутатів), “Європейська солідарність” (9), ОПЗЖ (9), “Слуга народу” (8) та “Сила і честь” (3). У квітні 2022 року фракція проросійської забороненої партії ОПЗЖ припинила свою діяльність. Восьмеро депутатів, які були у складі цієї фракції, увійшли до складу новоутвореної депутатської групи “Платформа за життя та мир”, і ще один депутат став позафракційним.

Від початку повномасштабного вторгнення Сумська міськрада працює в умовах безпрецедентних викликів. Активні бойові дії ускладнюють роботу депутатського корпусу. Протягом 2023 року кілька разів засідання ради зривались через відсутність кворуму. Частина депутатів приєдналась до Сил оборони та не бере участі у засіданнях міськради. Ще троє депутатів, за даними місцевого видання “Цукр”, перебуває за кордоном, зокрема Ірина КупрейчикЮрій Перепека та Олександр Соколов.

Попри складну безпекову ситуацію та кадрові зміни Сумська міськрада продовжує працювати та ухвалювати важливі для громади рішення. 

У коментарі Руху ЧЕСНО секретар міськради Артем Кобзар зазначив, що у 2023 році депутати працювали у змішаному форматі:

“Труднощів не було. Засідання були онлайн і офлайн, залежно від того, які виносились питання. Наприклад, нагородження військових відбувалось у сесійній залі. Якщо робочі питання, то були онлайн”.

Рух ЧЕСНО з’ясовує, скільки засідань пропустили депутати у межах календарного року, для того, щоб депутати розуміли, скільки пропустили, та мали можливість виправити ситуацію.

Згідно із законом, відсутність депутата протягом року більше ніж під час половини засідань сесій або постійної комісії, до якої він належить, є підставою для відкликання його виборцями (ч. 5 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ч. 2 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”). Після ухвалення Виборчого кодексу партії мають можливість застосовувати імперативний мандат, щоб відкликати тих депутатів, які пропускають засідання або ж неякісно виконують представницьку функцію протягом року. При цьому закон не передбачає поважних і неповажних причин для пропусків засідань сесій або комісій.

За методологією Руху ЧЕСНО, прогульником є депутат, який пропустив понад 25% сесійних засідань або засідань комісії. 

У 2023 році у Сумській міськраді виявилось 27 прогульників серед 42 депутатів. 

Це ті, хто пропустив 25% та більше засідань сесій та/або комісій. Десятеро депутатів ради пропустили понад 50% засідань сесій та комісій.

У Сумській міськраді четверо депутатів, які пропустили засідання сесій та комісій, проходять військову службу у Силах оборони. Про це депутати повідомляли зокрема у своїх публічних річних звітах. Зокрема Олег Рєзнік від партії “Слуга народу”Володимир Чепік від партії “Європейська солідарність”Олександр Кисіль від партії “Сила і честь”, а також Костянтин Тихенко від забороненої ОПЗЖ. 

Водночас, як раніше писав Рух ЧЕСНО, загалом кількість військовослужбовців серед місцевих депутатів зменшилась. І цьому є логічне пояснення. Адже деякі депутати склали мандат, аби дозволити наступним кандидатам за партійним списком зайти у раду і виконувати представницьку функцію повноцінно.

“Одним із основних обов’язків депутата вважаю участь у пленарних засіданнях ради та роботу в комісіях, але за звітний період не брав участь у роботі засідань сесій Сумської міської ради. Як голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, енергозбереження, транспорту та зв’язку не мав змоги бути присутнім… З моменту повномасштабного вторгнення московського агресора в мою депутатську діяльність були внесені корективи — як і раніше, знаходжусь у Збройних силах України”, — зазначив у своєму звіті депутат від ОПЗЖ Костянтин Тихенко.

Серед фракцій міської ради Сум найбільші проблеми з відвідуванням у відсотковому співвідношенні мають депутати від партій “Сила і честь” (двоє з трьох депутатів фракції пропустили усі засідання міськради) та ЄС, депутати якої на рівні майже 80% пропустили засідання. 

Рух ЧЕСНО звернувся за коментарем до заступниці голови фракції “Сили і честі” Ірини Дяденко щодо причин пропусків засідань депутатами фракції, зокрема Іриною Купрейчик. Голова фракції Олександр Кисіль наразі перебуває в ЗСУ. “Не можу коментувати, бо не на зв’язку з нею. З головою фракції Олександром Кисілем — на постійному”, — сказала Дяденко.

Загалом кандидати на відкликання становлять 24% від загальної кількості депутатів Сумської міськради.

Найбільший відсоток прогульників у партії “Сила і честь” — 100%, у ЄС та “Слузі народу” — 78% та 75% відповідно. 

У колишній фракції ОПЗЖ 56% прогульників: серед дев’яти депутатів ради п’ятеро — прогульники, а четверо з них — кандидати на відкликання. 

Депутатка від партії “Сила і честь” Ірина Купрейчик та депутат від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Юрій Перепека впродовж року жодного разу не з’явилися на засіданнях. Натомість інший депутат від забороненої ОПЗЖ Олександр Соколов відвідав лише одне пленарне засідання та пропустив усі засідання постійної комісії. 

У коментарі Руху ЧЕСНО Соколов російською мовою пояснив, що пропустив засідання у зв’язку з сімейними обставинами.

“За сімейними обставинами. У мене родичі сильно хворіли, я їх доглядав. Колись засідання проводились онлайн, але останнім часом мене не запрошували”, — прокоментував Соколов.

Зазначимо, у законі про засади державної мовної політики закріплено, що робочою мовою органів влади і місцевого самоврядування не лише на засіданнях, але й на заходах, зустрічах та у робочому спілкуванні є державна українська мова. Крім того, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані депутати місцевих рад і посадові особи органів місцевого самоврядування. Однак не всі депутати місцевих рад дотримуються цього, деякі саботують законодавчі норми, що вже стало приводом низки скандалів і не залишилось поза увагою мовного омбудсмена.

Більшу частину засідань пропустили і депутатки від “Батьківщини”Валентина Домінас та Вікторія Гробова

У коментарі Руху ЧЕСНО голова фракції “Батьківщини” Анатолій Сагач ситуацію з прогулами Вікторії Гробової коментує так:

“Такого не може бути. Треба перевіряти. Бувають моменти, коли вона (Вікторія Гробова) у відрядженні. В людини така посада, що мусить їздити по всій області. Якісь неправильні дані”, — переконаний Сагач. 

Валентина Домінас також пропустила частину засідань через відрядження.

“Пару разів була у відрядженні, пару разів була на лікарняному. Тим паче я не знаю, як вони відмічають. Людина може дві-три години побути і піти. Вони ставлять мінус чи людина була на сесії? Це ж дуже важливе питання”, — додав Сагач. 

Зазначимо, що для проведення сесії міської ради на її засіданні має бути кворум — більше половини депутатів від загальної кількості. Минулоріч були випадки, коли депутати лише з третього разу збирались у достатній кількості для виконання своїх обов’язків.

Наприклад, 46-та сесія Сумської міської ради двічі не відбулася через відсутність кворуму, проте через 21 день депутати зібрались у необхідній кількості.

Із 42 депутатів Сумської міськради 17 депутатів пропустили 25–50% засідань сесій чи комісій. До трійки прогульників за 2023 рік увійшли депутати від партій ОПЗЖ“Слуга народу” та “Батьківщина”Геннадій ГризодубВладислав КуцОлена Дяговець.

У 2023 році відбулося і кілька змін у складі депутатського корпусу. Зокрема у березні 2023 року на заміну Дарʼї Резнік із ЄС до ради увійшов Валерій Заїка. Він пропустив 33% засідань сесій. Наприкінці року в. о. на посаді секретаря ради став Артем Кобзар. Він обійматиме цю посаду на період увільнення від роботи свого колеги Олега Рєзніка, котрий мобілізований до ЗСУ.

У лютому 2024 року у фракції “Слуги народу” змінився голова. До керівництва фракцією повернувся Ігор Кальченко, який вже виконував ці обов’язки. Він замінив Артема Кобзара, якого обрали секретарем міської ради.

Зауважимо, партії можуть застосувати імперативний мандат і відкликати тих депутатів, які неналежним чином виконують представницькі функції. Це можна зробити за ініціативою місцевого партосередку. Така процедура значно простіша, ніж та, що прописана для виборців.

Рух ЧЕСНО раніше писав про те, що у 2023 році громади Сумщини отримали майже у 2,5 рази більше базових дотацій, ніж у 2021 році, а реверсних дотацій перерахували на 50% більше.

Сумщина має найбільшу серед інших областей України протяжність державного кордону з росією — понад 560 км, межує з трьома областями рф — Брянською, Курською та Білгородською. 

Значна частина Сумської області була окупована в перші години повномасштабного вторгнення. Лише за перший рік великої війни у громадах Сумщини внаслідок авіанальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 1749 об’єктів цивільної інфраструктури.
 

Владислав Максименко та Юлія Олещенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *