У Корюківському ліцеї захисну споруду збудували за завищеними цінами підрядники з одного оточення
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міської ради замовив будівництво захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття на території Корюківського ліцею №2 за понад 66 млн грн. Перевірка 19 позицій кошторису на загальну суму 9 млн грн виявила ймовірне завищення цін на матеріали приблизно на 1,5 млн грн, а підрядні організації виявились з одного оточення.
Що відбулось?
15 грудня 2023 року Відділ освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міської ради уклав прямий договір з ТОВ «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства» на розробку проєктної документації для будівництва протирадіаційного укриття на території Корюківського ліцею №2 за 1,4 млн грн.
Проєкт передбачав зведення укриття цивільного захисту, яке могло б вмістити до 400 осіб — учнів та працівників навчального закладу. Також у проєктній документації було закладено облаштування приміщень для дезактивації, санітарного поста, підсобного блоку, санітарних кімнат і душових, зокрема й спеціальної вбиральні для людей з інвалідністю.
Вже 17 травня 2024 року Відділ оголосив відкриті торги на виконання будівельних робіт. Участь у торгах взяв лише один учасник — ТОВ «Гелеон Плюс», який і погодився виконати роботи за 65,9 млн грн: 59,3 млн грн надійдуть із державного бюджету, ще 6,5 млн грн — із місцевого.
Під час моніторингу цієї закупівлі Державна аудиторська служба виявила низку порушень. Аудитори зафіксували невідповідність тендерної пропозиції вимогам документації — зокрема, розбіжності в обсягах і переліку матеріалів, які мали бути використані під час будівництва. Крім того, замовник не оприлюднив окремі додаткові угоди до договору, хоча за законом вони мали бути публічними, якщо стосувались істотних умов. Також було встановлено, що у документах закупівлі не згадується проєкт Ukraine Facility — інструмент фінансової підтримки з боку ЄС, хоча фінансування укриття частково здійснювалося за кошти європейської субвенції.
Замовник з такими висновками не погодився. Він пояснив, що технічні розбіжності були врегульовані шляхом коригування проєкту та підписання нової додаткової угоди, що враховує оновлену проектно-кошторисну документацію. Крім того, тендер було оголошено до внесення змін у законодавство, які передбачають нові вимоги. Інформацію щодо фінансування з боку ЄС не було включено, оскільки на момент оголошення закупівлі відповідні кошти ще не були на рахунках. З огляду на це, замовник 16 квітня 2025 року подав позов до суду з метою оскарження висновку про результати моніторингу.
Скільки переплатили за будматеріали?
Під час аналізу закупівлі на будівництво протирадіаційного укриття ми перевірили 19 позиції кошторису на загальну суму 9,7 млн грн. За результатами цієї перевірки було зафіксовано ймовірне завищення вартості матеріалів приблизно на 1,5 млн грн, що становить близько 15,8 % від проаналізованої частини кошторису.
Що відомо про підрядників?
Київське ТОВ «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства», яке займалося підготовкою проєктної документації для будівництва укриття, за даними платформи YouControl, є переможцем 167 закупівель на загальну суму 193 млн грн.
Керівником підприємства є Сіткар Ілля Євгенович. Він також входить до числа співвласників компанії разом із Никитюк Валентиною Павлівною. Засновниками компанії є Бочаров Іван Опанасович та Лещинський Віктор Петрович.
Як повідомляло видання «Четверта влада», ця компанія у 2021 році отримала два великі підряди у Рівному на загальну суму близько 20 мільйонів гривень. Йшлося про проєкт реконструкції дитячої спортивної школи та нового хірургічного корпусу обласної лікарні.
Перемога цієї компанії у тендерах викликала підозри через зв’язок її засновника Віктора Лещинського з народним депутатом від партії «Слуга народу» Михайлом Лабою, у якого Лещинський на той час був позаштатним помічником. Журналісти зазначають, що перед оголошенням тендерів Лещинський формально вийшов зі складу засновників компанії, однак зберіг вплив на її діяльність через низку пов’язаних структур та осіб. Також було виявлено ознаки ймовірної змови між компаніями-учасницями тендеру та замовником – Департаментом з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА. Виявилося, що компанія-конкурент, яка мала створювати видимість конкуренції, подавала неповні або порожні документи, не брала участі в торгах та систематично програвала «Всеукраїнському центру». Окрім того, умови тендеру після його старту неодноразово змінювалися, зокрема, щодо вимог до спеціалістів, необхідного досвіду, страхування та фінансових показників. Журналісти припускають, що такі зміни штучно звузили коло потенційних учасників закупівлі. Також виникли питання до правдивості інформації про досвід компанії-переможця, який, на думку експертів, не відповідав специфіці заявлених проєктів.
Журналісти видання «Ненька-інфо» писали, що Віктор Лещинський також має тісні зв’язки з іншим народним депутатом – Миколою Тищенком. І якраз через співпрацю з близьким соратником Тищенка, нардепом Михайлом Лабою, Лещинському вдалося отримати доступ до вигідних державних контрактів, зокрема йдеться про будівельні проєкти, фінансовані з бюджетних коштів.

На фото зліва — Віктор Лещинський, у центрі — Микола Тищенко, nenka.info
Експертизу проєктної документації для цього будівництва виконувало ТОВ «Проексп». Підприємство очолює Сергій Єделєв. Серед співвласників компанії — Сергій Кучай, Петро Сидоренко, а також Віктор Лещинський, ім’я якого вже згадувалося вище.
Аналіз розслідувань видання «Наші гроші» виявив цікаву тенденцію: протягом 2024 року щонайменше п’ять громад (Золотоноша — 67 млн грн, Бобриця — 61 млн грн, Ладижин — 77 млн грн, Вишневе — 292 млн грн та Крюківщина — 169 млн грн) замовили будівництво шкільних укриттів за проєктами, які розробило одне й те ж саме київське ТОВ «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства». При цьому супутнє підприємство ТОВ «Проексп» без зауважень погоджувало кошториси з суттєво завищеними цінами. Як результат, у Черкаській області ціни на бетон, арматуру та генератори були завищені на 20–100% від ринкових показників, у Ладижині гумова плитка виявилася дорожчою за ринкову у чотири рази, а в Київській області вартість квадратного метра укриття досягла рекордних 53 409 грн — удвічі вище за державні нормативи. Більшість цих угод згодом або були розірвані за взаємною згодою, або отримали відтермінування платежів, тож укриття залишилися не збудованими.
Будівельні роботи на будівництві захисної споруди Корюківського ліцею №2 виконувало ТОВ «Гелеон Плюс», яке засноване 21 березня 2019 року в Києві та спеціалізується на будівництві житлових і нежитлових будівель. За інформацією платформи YouControl, підприємство є переможцем 13 закупівель на загальну суму 283 млн грн. При цьому 12 договорів було підписано з Центром інфраструктури та технологій Міністерства внутрішніх справ України. Зокрема раніше видання «Наші Гроші» писало, що ТОВ «Гелеон Плюс» стало єдиним учасником чотирьох тендерів МВС на реконструкцію кінотеатру «Спутник» у Дніпрі під центр «112» й отримало підряди на 164 млн грн. У кошторисах знайшли ймовірно завищені ціни, компанія взялася за роботи без готового проєкту, надала лише 1% знижки і вперше працює в «Прозорро» завдяки субпідряду на 1 млн грн у Києві.
Засновником компанії ТОВ «Гелеон Плюс» є Сергій Заруба, а керівником — Роман Доценко. За даними YouControl, Сергій Заруба двічі притягувався до кримінальної відповідальності у Новоукраїнському районному суді Кіровоградської області — у 2017 та 2024 роках за зберігання наркотичних засобів. Крім того, за інформацією МВС, з 30 жовтня 2024 року по 24 червня 2025 року він переховувався від суду у зв’язку з обвинуваченням за ч. 5 ст. 407 Кримінального кодексу України (самовільне залишення військової частини або місця служби в умовах воєнного стану).

Фото: YouControl
Керівник компанії, Роман Доценко, згідно з поданою ним декларацією, у 2016 році обіймав посаду начальника дільниці Державного підприємства «Державний будівельний комбінат».
У межах реалізації проєкту будівництва укриття Корюківського ліцею №2 компанія-підрядник ТОВ «Гелеон Плюс» уклала договори оренди будівельного обладнання з двома підприємствами — ПП «С-БУД-Д» та ТОВ «Будівельна компанія «Альта-Груп».
Варто зазначити, що за даними декларації головної консультантки Департаменту документального забезпечення Офісу Президента України Світлани Вікторівни Діденко, її чоловік Володимир Сергійович Діденко мав безпосередні трудові відносини з цими компаніями. Зокрема, у 2019–2021 роках він працював у ТОВ «Гелеон Плюс», а у 2016–2018 та повторно у 2022 році був співробітником ТОВ «Будівельна компанія «Альта-Груп».
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Громадський моніторинг України” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».
Громадський моніторинг України
💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням