НовиниДніпропетровщинаКонтроль

Хто стоїть за ремонтом будівлі навчального корпусу №4 Криворізького державного педагогічного університету?

13 червня 2023 року будівля навчального корпусу №4 Криворізького державного педагогічного університету зазнала пошкоджень внаслідок вибухової хвилі. На її ремонт з держбюджету відділи 6 млн грн. Проєктну документацію підготувало ТОВ «Комплектснаб» — компанія, один зі співвласників якої має політичне минуле у «Партії регіонів» та «Опозиційному блоці». Ремонтні роботи виконувало ТОВ «Буд Вест Трейдінг», засновником і керівником якого є Едуард Харанфіль — у минулому кандидат до Курахівської міської ради від проросійської політичної сили «Наш край», створеної вихідцями з «Партії регіонів». Технічний нагляд здійснювала ФОП Марина Бихно — одна з найбільш активних наглядачів на ринку Кривого Рогу, наближена до місцевої влади. 

Детальніше про цю відбудову —  читайте у матеріалі.

Що планували відремонтувати?

У межах ремонтних робіт планували замінити вікна у навчальному корпусі. 

Загальна вартість ремонту склала 6 млн грн. Фінансування здійснювалося з Державного бюджету Україну. 

Замовником виступив Криворізький державний педагогічний університет. 

Хто ремонтував університет? 

Виготовляло проєктно-кошторисну документацію та здійснювало авторський нагляд ТОВ «Комплектснаб». Підприємство спеціалізується на оптовій торгівлі металами та металевими рудами. За даними платформи YouControl, підприємство є переможцем 35 закупівель на загальну суму 35,3 млн грн. Найчастішими замовниками підприємства є структурні підрозділи Петрівської селищної ради, а саме:  Комунальне підприємство «Петрівське», Балахівська житлово-комунальна контора.

Кінцевим бенефіціарним власником, керівником та бухгалтером компанії є Решетняк Віталій Михайлович. Серед засновників компанії — Драч Олександр Григорович, Меткий Леонід Борисович та Коржов Сергій Вікторович, які наразі також залишаються її власниками

Коржов Сергій Вікторович у 2010 році був обраний депутатом до Дзержинської районної у місті Кривий Ріг ради від «Партії Регіонів», а також був представником в окружних/територіальних виборчих комісій від Віктора Януковича на пост Президента України. Пізніше, у 2015 році, він знову балотувався до Дзержинської районної у місті Кривий Ріг ради, але вже від політичної партії «Опозиційний блок». У тому ж році він балотувався до Металургійної районної у місті Кривий Ріг ради від політичної партії «Опозиційний блок». Також у 2019 році він був офіційним спостерігачем на ТВО №33 від Вілкула Олександра Юрійовича на пост Президента України.

Коржов Сергій Вікторович, Драч Олександр Григорович та Меткий Леонід Борисович є співвласниками одразу кількох компаній, серед яких: ТОВ «Будметалкомплект», ТОВ «Максімус Плюс», ТОВ «Будінвент», ТОВ «Рубін-КР»,  ТОВ «Криворіжпостачбуд», ТОВ «Будінвент Плюс», ТОВ «Сайтек.». Окрім цього, Драч також є співвласником ТОВ «МДК Комплекс» разом із Коржовою Оленою Вікторівною, яка, ймовірно, є родичкою  керівника підприємства Сергія Коржова. Ще одним співвласником «МДК Комплекс» є Меткий Олександр Леонідович, який, судячи з по батькові, може бути родичем Леоніда Меткого.

ТОВ «Комплектснаб» фігурує у справі №202/7111/23, пов’язаній із незаконним вилученням коштів під час обшуку. 22 травня 2023 року суд зобов’язав слідчих повернути 1250 євро та 50 000 гривень власнику, визнавши бездіяльність поліції неправомірною — гроші не були арештовані в законні строки й не визнані речовими доказами. Раніше, ще у 2021 році, компанія вже згадувалась у кримінальних провадженнях — у рішенні суду було дозволено вилучити документацію, пов’язану з виконанням підрядних робіт за бюджетні кошти на об’єкті «Капітальний ремонт покрівлі житлового будинку №7 по вулиці Тесленка» у Кривому Розі. Слідство мало встановити обсяги та якість виконаних робіт, а також походження будівельних матеріалів і рух фінансування.

Капітальний та поточний ремонти на об’єкті виконувало ТОВ «Буд Вест Трейдінг», яке зареєстроване 27 квітня 2016 року в місті Курахове, однак у 2025 році юридичну адресу було змінено — компанія переїхала до Києва. Підприємство спеціалізується на інших роботах із завершення будівництва. За даними платформи YouControl, підприємство є переможцем 67 закупівель на загальну суму 36,1 млн грн. 

Кінцевим бенефіціаром, засновником, керівником, бухгалтером та підписантом підприємства є Харанфіль Едуард Юрійович. 

Відомо, що Харанфіль балотувався до Курахівської міської ради у 2015 році від політичної партії «Наш край». Як пише LB.ua, партія «Наш край» — проросійська політична партія, створена переважно з вихідців з «Партії регіонів». Партія зібрала багатьох колишніх політиків-регіоналів, а також місцевих керівників доби Віктора Януковича. «Наш край» неофіційно ще називали «партією мерів», оскільки від неї було обрано чимало міських голів на виборах 2015 року. У 2024 році діяльність партії була заборонена на території України.

Також Харанфіль Юрій Григорович, ймовірний родич Едуарда Харанфіля, є позафракційним депутатом Курахівської міської ради. Водночас, згідно з даними, у раду він був обраний за списком регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» у Донецькій області. Наприкінці 2024 року він був серед тих депутатів Курахівської міської ради, які залишились на посаді. 

Крім того, ще у грудні 2015 року Харанфіль Юрій Григорович очолював постійну комісію з питань промисловості, розвитку малого і середнього бізнесу, комунальної власності та приватизації, а також був керівником фракції «Опозиційного блоку» в Мар’їнській районній раді. Раніше, у 2015 році, він також працював помічником народного депутата від Партії регіонів Олександра Васильєва — на громадських засадах.

Технічний нагляд здійснювала за об’єктом ФОП Бихно Марина Володимирівна, яка спеціалізується на діяльності у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. За даними платформи YouControl, ФОП є переможцем у 711 закупівлях на загальну суму 37,5 млн грн. Найбільшу кількість замовлень ФОП отримав від Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради — загалом 221 виграний тендер.

Раніше Бихно була керівником двох наразі ліквідованих підприємств: ПП «Пріма-Люкс», ПП «Конструір».   

Марина Бихно згадується у статті видання «НГ. Регіон. Схід» від 11 липня 2023 року. У ній йдеться про капітальний ремонт головного корпусу Криворізької інфекційної лікарні №1 за 140 млн грн. Роботи виконувало ТОВ «Ал-Інвестстрой», що, за даними ЗМІ, через підставних осіб належить екснардепу-регіоналу, а нині чинному обласному депутату-мільйонеру від партії Блок Вілкула «Українська перспектива», раднику криворізького міського голови Андрію Гальченко. Технічний нагляд за ремонтом здійснювала якраз Марина Бихно. Про неї видання пише так: “Технічний нагляд за проведенням ремонту від самого початку веде теж “своя” людина – ФОП Марина Бихно. Марина Бихно експертка в сфері проектування – міська влада настільки їй довіряє, що стала постійною замовницею послуг цієї фахівчині. З 2016 року Марина Бихно отримала підрядів майже на 13 млн грн. Практично всі угоди укладені напряму без торгів. Сама Марина Володимирівна у 2020 році вирішила податися у політику – балотувалася від партії Блок Вілкула «Українська перспектива» до Криворізької міської ради та в Дніпропетровську обласну раду”.

Також Бихно згадується у медіа у контексті ремонту Палацу культури «Центральний», та укриття на території Криворізької гімназії №84

Бихно фігурує у кримінальній справі №210/1132/18 від 2019 року. Суд встановив, що Бихно, виконуючи обов’язки технічного нагляду, неналежно перевірила обсяги та якість виконаних робіт по об’єкту «Капітальний ремонт дитячого парку ім. Ю.О. Гагаріна», що призвело до внесення неправдивих відомостей в акти виконаних робіт. Зокрема, було зазначено, що шар бетонного покриття становив 10 см, тоді як фактично він був 7,5 см. Це спричинило матеріальні збитки громаді міста на суму 639 510 грн.​ Однак, у судовому засіданні захисник обвинуваченої подав клопотання про звільнення Бихно від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки, посилаючись на те, що вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність. Суд, врахувавши, що обвинувачена вперше притягується до кримінальної відповідальності, та беручи до уваги висновок експерта, який підтвердив відповідність обсягів виконаних робіт, задовольнив клопотання.​ В результаті, суд ухвалив звільнити Марину Бихно від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України на підставі ст. 48 КК України у зв’язку зі зміною обстановки та закрити кримінальне провадження.

Під час перевірки підсумкових відомостей ресурсів за двома закупівлями, що стосуються відновлення навчального корпусу №4 Криворізького державного педагогічного університету, не було виявлено завищення цін на будівельні матеріали. Водночас у кошторисній документації деякі позиції подані нечітко. Зокрема, віконні та дверні блоки з металопластику зазначені без детального опису технічних характеристик. Однак із технічних вимог до предмета  можна дізнатися, які саме матеріали очікував отримати замовник.

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  2. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
  3. Замовляти послуги із технічного нагляду у незалежних організацій.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням