НовиниДніпропетровщинаКонтроль

Ремонт без конкуренції та проєктної документації: як відновлювали гімназію №56 у Кривому Розі після ракетного удару

Криворізька гімназія №56 Криворізької міської ради зазнала серйозних пошкоджень 4 вересня 2024 року внаслідок вибухової хвилі від ракетного удару. У навчальному корпусі було зруйновано частину покрівлі площею 30 м², вибито 136 вікон і пошкоджено 5 дверей. Крім того, згідно з актом обстеження №67, у спальному корпусі було зафіксовано ушкодження ще 75 вікон. Вартість відновлювальних робіт склала 4,6 млн грн, які були виділені з бюджету Криворізької міської ради. Попри масштаби руйнувань і значне бюджетне фінансування, ремонтні роботи проводилися без відкритих торгів, на підставі дефектних актів, що викликає запитання щодо прозорості та обґрунтованості витрат.

Детальніше про цю відбудову – читайте у нашому матеріалі. 

Що мали відремонтувати? 

Під час ремонту планувалося часткове оновлення покрівлі: заміна азбестоцементного покриття, решетування, коника та карнизних звисів, а також монтаж захисного короба з листової сталі. Крім того, передбачалося встановлення нових вікон і дверей, укосів та підвіконь.

Загальна вартість ремонту склала 4, 6 млн грн. Фінансування здійснювалося з бюджету Криворізької міської ради.

Замовником робіт є Відділ освіти виконкому Металургійної районної у місті ради. 

Замовник неодноразово згадувався у журналістських розслідуваннях. Зокрема у статті «Антикорупційної правозахисної ради» згадувалося, що протягом 2021 року Відділ освіти виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради уклав 5 додаткових угод, сплативши надмірно «Дніпровським енергетичним мережам» майже 700 тисяч гривень. Також у матеріалі «НГ Регіон Схід» повідомляється, що Відділ освіти виконкому Металургійної районної у місті ради протягом двох днів уклав прямі договори з ТОВ «ГОР-НС» на суму 1,8 млн грн для встановлення пожежної сигналізації в дитячих садках №102, №123 та №136. Зазначається, що ці закупівлі були проведені без конкурентних торгів, а попередні спроби провести тендери скасовувалися, коли перемагали учасники з економічно вигіднішими пропозиціями. 

Хто ремонтував гімназію? 

Відомо, що всі закупівлі, пов’язані з цим об’єктом — проведення ремонтних робіт та технічний нагляд — здійснювалися у неконкурентний спосіб.

Проєктно-кошторисна документація для виконання робіт не виготовлялася, а усі роботи здійснювалися виключно на підставі дефектних актів.

Основним будівельним підрядником, який здійснював поточний ремонт по заміні вікон і дверей з улаштуванням укосів за понад 4 млн грн, було ТОВ Вікна Віконда. За даними платформи Dozorro,  підприємство є переможцем у 1414 закупівлях на загальну суму  договорів в 244,4 млн грн. 

Підприємство неодноразово згадувалося у журналістських розслідуваннях. Зокрема у статті видання «Наші Гроші» ТОВ «Вікна Віконда» згадується як один із постачальників з найнижчими цінами на вікна серед учасників закупівель. У матеріалі сайту «СВОЇ.КРИВИЙ РІГ» зазначено, що Новопільська сільська рада уклала прямий договір із ТОВ «Вікна Віконда» на суму 250 тис. грн щодо постачання вікон для навчального закладу. Згідно з публікацією, така закупівля мала б здійснюватися через електронну систему «Прозорро», що може свідчити про порушення встановленої тендерної процедури. У ще одній статті сайту «СВОЇ.КРИВИЙ РІГ» ТОВ «Вікна Віконда» згадується у контексті проведення закупівлі на ремонт вікон у Палаці культури «Центральний», який постраждав від ракетного удару в жовтні 2024 року. Зокрема, 28 лютого 2025 року заклад оголосив тендер на 1,7 млн грн. Попри чергову ракетну атаку 5 березня, яка могла завдати нових пошкоджень будівлі, замовник не скасував закупівлю, а вже наступного дня після обстрілу прийняв рішення про намір укласти договір із ТОВ «Вікна Віконда», яке виявилося єдиним учасником торгів. У публікації також звертається увага на ознаки дискримінаційних вимог у тендерній документації, які могли бути прописані під конкретного учасника — зокрема, вимога щодо обов’язкового попереднього огляду об’єкта з підписанням акту, що міг фактично виконати лише “свій” підрядник.

Ми також згадували про це підприємство двічі, зокрема у контексті відбудови  Криворізької школи №7 та гімназії №60. Втім, у договорах із цим підприємством на цих об’єктах завищень цін на матеріали ми не виявили. 

Одним із засновників ТОВ «Вікна Віконда» був Ігор Циркін, який у 2006 році обирався депутатом Дніпропетровської міської ради від Партії регіонів. Крім того, Ігор Циркін є зятем відомого бізнесмена Вадима Єрмолаєва, який потрапив під санкції у 2023 році через зв’язки з підприємствами, що діяли на окупованих територіях.  

Нинішніми власниками компанії є Євген Олександрович Каріс, Руслан Васильович Каріс та Олександр Ігорович Левін. За інформацією з порталу YouControl, Євген Каріс є колишнім депутатом Металургійної районної у місті ради від партії «Сила людей». Усі троє є підприємцями та раніше спільно володіли компанією зі схожою назвою — ТОВ «ВІКОНДА», яка була ліквідована у 2016 році.  

З 22 березня 2025 року керівником компанії є Галайко Денис Валерійович. Галайко також у 2023 році був керівником ТОВ «Новомосковський посуд», яким володіє Пінчук Віктор Михайлович та яке входить до групи «Істван». Ключова особа – Віктор Пінчук. EastOne була створена в результаті реструктуризації групи Interpipe. Це міжнародна інвестиційно-консалтингова група, що надає послуги стратегічного та інвестиційного управління диверсифікованим портфелем активів у різних регіонах та галузях промисловості. Портфель EastOne включає понад 20 бізнесів і широкомасштабних проектів, у тому числі трубно-колісну компанію Інтерпайп, телегрупу StarLightMediа, бізнес-інкубатор в області інформаційних технологій Eastlabs та інші.

Компанія ТОВ «Вікна Віконда» згадується у кількох кримінальних провадженнях. Зокрема у справі 204/5311/17 компанію звинувачували у привласненні коштів місцевого бюджету в особливо великих розмірах. Це сталося під час виконання ремонтних робіт у 2016 році на об’єктах у Дніпрі, зокрема капітальному ремонті спортивного комплексу, фасадів та заміні вікон. Нових рішень щодо цієї справи з 2017 року в публічному просторі немає. Також компанія фігурує у справі № 202/7451/18, де ТОВ «Вікна Віконда» звинувачується в участі в сумнівних операціях з ТОВ «Агрофірма «Красний Забойщик», що могли бути спрямовані на ухилення від сплати податків і завищення податкового кредиту. 

Технічною наглядачкою за поточним ремонтом по заміні вікон і дверей з улаштуванням укосів була ФОП Сєрова Марина Сергіївна. За даними платформи Dozorro, вона є переможницею 86 закупівель на загальну суму 2,1 млн грн. Раніше ми вже згадували її в статті щодо відновлення Криворізької школи №7. Крім того, вона є засновницею ПП «Кул-ОСНП». У жовтні 2024 року це підприємство виконувало капітальний ремонт покрівлі Музичної школи №2 у Кривому Розі. Розслідування ГО «ЛАРП» виявило завищені ціни на деякі матеріали, зокрема бетонну суміш. На той момент власником підприємства був Антон Ломага, а директором — Дмитро Сєров, ймовірний родич Марини Сєрової. 

ТОВ «Технобуд КР» також здійснювало поточний ремонт шиферної покрівлі навчального корпусу гімназії на суму 350 тис. грн. За даними платформи Dozorro, компанія стала переможцем у 21 закупівлі на загальну суму договорів в 2,48 млн грн. Керівником та одночасно власником підприємства є Сліпченко Віктор Сергійович. 

ФОП Смірнов Михайло Володимирович виконував поточний ремонт із заміною вікон та улаштуванням укосів на суму 192 тис. грн. За даними платформи Dozorro, він є переможцем 18 закупівель із загальним обсягом контрактів на 2,67 млн грн. У кримінальних провадженнях не фігурує. Водночас Смірнов є депутатом Саксаганської районної у місті ради Кривого Рогу. Його також згадують у матеріалі про відновлення Криворізької школи №7 як розробника проєктної документації. У реалізації цього проєкту згадується також технічна наглядачка Марина Сєрова.

Проте, перевіривши підсумкову відомість ресурсів відбудови цього об’єкта, ми не виявили у кошторисі завищених цін на будівельні матеріали.

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Розробляти проєктно-кошторисну документацію.
  2. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  3. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.