НовиниЗапоріжжяКонтроль

Хто ремонтував лікувальний корпус запорізької лікарні екстреної та швидкої допомоги

Лікувальний корпус КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» у Запоріжжі зазнав пошкоджень внаслідок російського обстрілу 8 травня 2024 року. У результаті атаки були пошкоджені 42 віконних блоки, зафіксовано тріщини на стінах будівлі, а також пошкодження покрівельного покриття. Реконструкція будівлі обійшлася в понад 333 млн грн. 

Про те, які компанії були залучені до робіт, хто здійснював технічний нагляд та розробку проєкту, а також які потенційні корупційні ризики були виявлені під час моніторингу – читайте у нашому матеріалі.

Що мають відремонтувати?

У рамках реконструкції планують виконати утеплення фасаду будівлі, замінити віконні та дверні блоки, оновити внутрішнє оздоблення приміщень (стелі, стіни, підлоги), здійснити заміну покрівлі, встановити нові ліфти та систему блискавкозахисту. Крім цього, планують облаштувати приміщення необхідними меблями й медичним обладнанням, а також провести роботи з благоустрою території.

Загальна вартість реконструкції склала 333, 2 млн грн. Згідно з договорами на виконання робіт та надання послуг, фінансування здійснювалось із таких джерел:

  • 59, 3 млн грн – кошти Національної служби здоров’я України (НСЗУ);
  • 3, 7 млн грн – місцевий бюджет (спеціальний фонд);
  • 268,8 млн грн – субвенція з держбюджету через місцевий бюджет;
  • 1,5 млн грн – власні кошти підприємства.

Цей об’єкт також представлений на платформі Dream.

Хто замовник?

Проєкт реконструкції цього об’єкта був затверджений без проведення відкритої конкурентної процедури. Відповідне рішення ухвалено розпорядженням начальника Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова від 24 липня 2024 року №535.  Згодом, 28 листопада 2024 року, іншим розпорядженням №1044 було затверджено коригування цієї проєктної документації.

Замовник — КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міськради. 

Лікарня згадується у статті Zaxid.net, де йдеться про те, що одна з компаній — ТОВ «МВК Фарм», яка фігурує у справі щодо заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, постачала ліки за завищеними цінами цій лікарні та КНП «Міська лікарня № 10» Запорізької міської ради.

У статті «Запорізького центру розслідувань» йдеться про те, що міські установи Запоріжжя, зокрема освітні й медичні заклади, укладали договори з ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» на вивезення сміття без відкритих торгів, користуючись переговорною процедурою. Це дозволяло оминати систему «Прозорро» та не допускати конкурентів. КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги»  фігурує як одна з установ, яка у 2021 році уклала такий договір з «Вельтумом» на суму 174 тис. грн. Підставою для обрання саме цієї компанії стало рішення виконкому міськради, яким «Вельтум» був визнаний основним перевізником сміття в місті. Проте, як вказують автори розслідування, така практика суперечить принципам відкритості й прозорості державних закупівель. Антимонопольний комітет пізніше визнав схожі договори інших структур незаконними та зобов’язав проводити відкриті тендери. 

Хто ремонтує лікарню?

Проєктно-кошторисну документацію на об’єкті розробляло ТОВ «Градпроект-М» без конкурсної процедури. Компанія спеціалізується на інжинірингу, геології та геодезії, надає послуги технічного консультування в цих галузях, а також здійснює будівництво житлових і нежитлових будівель.

Засновниками фірми є Євген Вікторович Шевченко та його інша компанія — ТОВ «Техпроект-М», яка надає аналогічні послуги. Наразі кінцевими бенефіціарами «Градпроект-М» є Максим Володимирович Єгоркін і ТОВ «Техпроект-М». Керівником товариства є Денис Юрійович Думініке.

Цікавим фактом є те, що Максим Володимирович Єгоркін, який є бенефіціаром ТОВ «Градпроект-М», паралельно виконує технічний нагляд за будівництвом цього ж об’єкта як фізична особа-підприємець. Це створює ризики конфлікту інтересів.

Зокрема, Центр журналістських розслідувань повідомляв у своїй статті про аналогічну ситуацію під час будівництва укриття запорізької гімназії №107 вартістю 110,5 млн грн. Там ТОВ «Градпроект-М» займалося коригуванням проєктно-кошторисної документації та авторським наглядом, а Єгоркін одночасно здійснював технічний нагляд за тим самим об’єктом як ФОП.

За інформацією платформи Dozorro, такий зв’язок не є винятком, а простежується щонайменше на 14 об’єктах у Запорізькій області. Основними замовниками з таким зв’язком були Департамент капітального будівництва та житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради, а також ДП «Місцеві дороги Запорізької області».

Ремонтні роботи на об’єкті виконує ТОВ «Інтерпен-Д». У тендері на реконструкцію лікарні змагалися дві компанії — ТОВ «АЛД Інжиніринг та будівництво» та ТОВ «Інтерпен-Д». Перемогло останнє, запропонувавши ціну на майже 29 млн грн нижчу. Договір укладено на суму 327,41 млн грн. ТОВ «Інтерпен-Д» працює на будівельному ринку вже 27 років. Засновниками фірми є Рейхман Михайло Аркадійович і Малова Тамара Іванівна. Компанія спеціалізується на зведенні житлових і нежитлових об’єктів. За інформацією Dozorro, «Інтерпен-Д» здобула перемогу в 118 державних закупівлях загальною вартістю 769,1 млн грн. Найбільша кількість контрактів укладена з Департаментом капітального будівництва Дніпропетровської ОДА.

У 2004 році в компанії змінився склад власників: до засновників приєднався Аркадій Олексійович Губерник, однак у 2006-му він покинув перелік засновників, передавши місце Борису Михайловичу Ключникову. Обидва бенефіціари пов’язані спільним бізнесом у кількох компаніях, серед яких ТОВ «Блумі», ТОВ ВКФ «Інтерпен, ЛТД», ТОВ «Техновікносервіс ЛТД», ТОВ ВКФ «Геалан-Україна», ТОВ «Авс Діаград» та дачно-будівельний кооператив «Зелений Уголок». Аркадій Губерник раніше був депутатом Одеської облради (спочатку від Партії регіонів, пізніше — від «Блоку Петра Порошенка») і обіймав посаду заступника голови постійної комісії з питань економіки, промисловості, розвитку підприємництва і регуляторної політики.

Нині компанією володіє Олександр Романович Малов. У 2015 році суд визнав його винним у корупційному злочині (справа 187/1267/13-к) за зловживання повноваженнями, оскільки він вніс неправдиві дані до офіційних документів, що призвело до тяжких наслідків. Покарання передбачало штраф.

Сайт «Багнет» писав про те, що ТОВ «Інтерпен-Д» займалося реконструкцією навчального комплексу «Перспектива» у Жовтих Водах, під час якої виявилися серйозні порушення. За даними розслідування, на проєкт було витрачено майже 74 мільйони гривень, хоча спочатку озвучувались значно менші суми. Реконструкція супроводжувалася технічними проблемами: протікала покрівля, злазила фарба, бракувало необхідних документів, зокрема сертифікатів на будматеріали. Після того, як один із учнів втратив свідомість під час занять, у приміщенні провели лабораторні дослідження, які виявили наявність токсичних речовин — азбесту та перевищення норм формальдегідів. У результаті проти компанії «ІНТЕРПЕН-Д» було відкрито кримінальне провадження за підозрою у заволодінні бюджетними коштами.

У статті на сайті «Антикорупційна правозахисна рада» ТОВ «Інтерпен-Д» згадується в переліку компаній, які, згідно з аудиторським звітом за 2019 рік, отримували бюджетні кошти Дніпропетровської області на сумнівні схеми, пов’язані з будівництвом і ремонтами. Прямих звинувачень саме щодо цієї фірми не наведено, але її включення до цього переліку вказує на те, що вона фігурує у контексті розкрадання бюджетних коштів, недобросовісного виконання підрядів або участі у корупційних тендерах.

Компанія «Інтерпен-Д» фігурує у кількох кримінальних провадженнях щодо ймовірного привласнення бюджетних коштів. У справі №205/1535/24 пов’язаній із лікарнею №6 у Дніпрі, йдеться про підозру у привласненні бюджетних коштів під час закупівлі вентиляційної системи вартістю 1,69 млн грн. Слідство вказує, що роботи не були виконані у повному обсязі, проте в актах приймання-передачі зазначили неправдиві дані, що дозволило підряднику отримати оплату з бюджету за фактично не надані послуги. Проте слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання слідчого поліції про надання дозволу на огляд у кримінальному провадженні.

У справі №201/16734/17 ідеться про капітальний ремонт вікон у школі №78 Дніпровської міської ради, де замість 93 встановили лише 56, але компанія отримала всю суму — 782 тис. грн. Суд дав слідчим тимчасовий доступ до документів, остання ухвала датована 2017 роком. Ще одна справа №178/1508/15-к стосувалася директора «Інтерпен-Д» та представника технагляду Дніпропетровської ОДА, які підробили акт на 125 837,39 грн для школи в селі Бикове, однак виплати уникнули через вчасне виявлення фальсифікації. Зрештою суд звільнив обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв’язку зі спливом строків давності.

Функції служби замовника на об’єкті виконувало ТОВ «КАТРАС» — будівельна компанія, яка  спеціалізується на зведенні житлових і нежитлових об’єктів. За даними Dozorro, підприємство виграло 158 державних тендерів на загальну суму понад 41,7 млн грн. Найбільше контрактів укладено з КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня», КП «Водоканал» та Департаментом ЖКГ і будівництва Запорізької ОДА.

«Локатор медіа» зазначало, що з 2018 року компанію очолює Сергій Казаков, повний тезка колишнього заступника начальника відділу технагляду управління капітального будівництва ЗОДА. Бухгалтеркою фірми є Наталія Біцеренко, яка раніше працювала в Господарському суді Запорізької області.

Аналіз даних YouControl показав, що один із засновників ТОВ «Катрас» Ігор Руссело також є співзасновником ТОВ «Корунд», яке в 1997 році було серед засновників АТ «Таскомбанк»,. Це може свідчити про можливий зв’язок компанії з фінансово-промисловою групою «ТАС» Сергія Тігіпка, що об’єднує банки, страхові компанії, промисловість, агросектор і низку венчурних проєктів.

Компанія неодноразово фігурувала у кримінальних провадженнях. У справі № 334/8361/21 щодо підроблених актів виконаних робіт директора фірми звинувачували у службовому підробленні та пособництві в розтраті бюджетних коштів, але суд його виправдав. У справі № 328/2626/19 йшлося про підписання технаглядом (від «Катрасу») актів щодо гідравлічних випробувань, які фактично не проводилися, через що державі було завдано збитків. У ще одні справі № 334/8361/21 компанія фігурувала як технагляд на об’єкті, де підрядники разом із посадовцями департаменту реалізували схему з привласнення коштів шляхом завищення вартості будівельних робіт. Проте суд також виправдав компанію в цій справі.

Експертизу проєктної документації здійснювало ТОВ «Південьекспертпроект» — компанія,  основна діяльність якої — архітектурне проєктування. За інформацією з Dozorro, підприємство стало переможцем у 221 закупівлі на загальну суму 8,9 млн грн. Найбільше договорів укладено з Департаментом розвитку житлового фонду та ремонтів комунальної власності Маріупольської міськради.

За даними YouControl cеред керівників компанії фігурують особи, пов’язані між собою родинними і професійними зв’язками. Антон Попов, колишній директор компанії, є чоловіком нинішньої підписантки — Марини Щербакової. У 2023 році Попов працював головним інженером в Управлінні капітального будівництва. Інша екскерівниця — Ольга Верба — після звільнення з фірми стала головним спеціалістом у структурі Запорізької міськради. Її чоловік — Тарас Ляховецький — у 2023 році обіймав посаду керівника «Південьекспертпроекту». 

Компанія фігурує у розслідуванні «Наших Грошей» щодо будівництва укриття для Вільнянського ліцею №2. Компанія надала позитивну експертизу на проєкт, що дозволило укласти договір без відкритих торгів на 107 млн грн із ТОВ «Тіасс Груп». У звіті були зазначені, ймовірно, завищені ціни на будматеріали.Також компанія згадується у справі №755/10369/20 про ухилення від сплати податків. Під час обшуків у 2020 році було вилучено її документи, які визнані речовими доказами. Прямих обвинувачень «Південьекспертпроекту» не висунуто. В підсумку адвокат компанії в цій справі домігся скасування арешту майна.

Аналіз кошторису

На основі наданої Підсумкової відомості ресурсів було проаналізовано 15 дороговартісних позицій на предмет можливого завищення цін на будівельні матеріали, що охопило ⅓ кошторису на суму 44,5 млн грн. У більшості випадків найменування матеріалів були вказані чітко, однак окремі позиції — зокрема металеві конструкції, вітражі, двері, піна монтажна, керамічна плитка, металопластикові віконні блоки, HPL-панелі  — подані без детальних характеристик. Це ускладнює перевірку їх вартості та створює ризик переплати у випадку закупівлі продукції нижчої якості за цінами, передбаченими у кошторисі.

Для оцінки таких позицій було обрано кілька аналогів з ринку з різним ціновим діапазоном, щоб визначити середню ринкову вартість. За результатами аналізу, переплата за 6 позиціями склала 2 490 388,79 грн, тоді як за іншими 9 позиціями була зафіксована економія в розмірі 4 360 718,67 грн. У підсумку — загальна економія становить 1 870 329,88 грн.

НайменуванняОд. виміруКількістьЦіна, грн без ПДВЦіна, грн з ПДВСередньоринкова цінаРізниця в ціні, %Різниця в ціні, грн
1
Грунт Forbo Eurocol 050
кг400,06523627,6
556,5 грн/кг («Системи для підлоги»)
11,32%28444,27
2Плитки керамогранітнім23694,1610732
Керамогранітна плитка під камінь Cersanit Matt 60×60 см Silver Heels Graphite – 749 грн/м2 («Епіцентр»)
-2,32%-62799,7
3Плитки керамічні матові для внутрішньогом26940,94551,7662,04
Плитка Golden Tile Constanta brown 4М7061 25х40 см – 359 грн/м2 («Епіцентр»)

Плитка Атем Praia Crema Polished S 60×120 см – 999 грн/м2 («Епіцентр»)

Середня ціна – 679 грн/м2
45,77%


-50,89%


-2,5%
28444,27
4Плитки керамічні для підлогм21344,65610732
Плитка Cersanit Romero beige matt 42×42 см – 489 грн/м2 («Епіцентр»)

Плитка Geology stone 60х60 см – 1592 грн/м2 («Епіцентр»)

Середня вартість – 1040,5 грн/м2
33,19%


-117,48%


-42,14%
-117718,34
5Лінолеум гомогенний для медичних закладів Forbo Flooringм210201,09653783,6
Натуральний лінолеум Forbo Marmoleum Fresco 3860 Silver Shadow (гомогенний)
1058 грн/м2 («West Lion Flooring»)
-35%-2799179,1
6
Клей для лінолеуму Eurocol 522 EUROSAFE STAR TACK
кг4502,2293,84352,6
390,92 грн/кг («Системи для підлоги»)
-10,87%-172524,30
7Листи гіпсокартонні 12,5 ммм234340,01123,37148,04
Гіпсокартон звичайний Knauf 2500×1200х12,5 мм 3 кв. м – 136,66 грн/м2 («Епіцентр»)

Гіпсокартон вологостійкий Knauf 2500×1200х12,5 мм 3 кв. м – 163,33 грн/м2 («Епіцентр»)

Середня вартість – 149,99 грн/м2
7,68%


-10,33%


-1,3%
-67134,7196
8Плита стельові 600х600 мм “Армстронг” Bioguard Plain 90RHшт21844167,46200,95
186 грн/шт («Pro stroy»)

148,31 грн/шт («Квадратний метр»)

Середня вартість 167,15 грн/шт
7,43%

26,19%

16,8%
738327,2
9Полімерна мембрана SOPREMA FLAGON, 1,5 ммм22240,329383,33459,99
476,88 грн/м2 («Побудуй»)

486,16 грн/м2 («MIZOL»)

Середня вартість 481,52 грн/м2
-3,67%

-5,69%

-4,68%
-48234,28
10
Сітка з Вр1 чарункою 100х100 – 5мм
м212435,01284,89101,86
137,29 грн/м2 («ТВВ АКЦЕНТ»)
-34,78%-440572,48
11Дисперсія полівінілацетатна непластифікованакг12512,1697180216
275 грн/кг («Епіцентр»)

195 грн/кг (ТМ «Київська фарба»)

Середня вартість 235 грн/кг

-27,31%

9,72%

-8,8%
-237731,22
12Нівелір-маса Ceresit CN 68кг112379,28414,4817,37
16 грн/кг («Айбудмаркет»)
7,89%153959,62
13Піна монтажнал774,203315378
Піна монтажна Tytan Professional PRO 65 750 мл – 281 грн/шт чи 374,66 грн/л («Епіцентр»)
0,88%2585,84
14
Еластична клеюча суміш Ceresit CM 17
кг53184,735,842,96
37,88 грн/кг («Будівельна Гільдія»)
11,82%270178,28
15
Блоки віконні металопластикові
м21075,6857906948Металопластикове вікно WDS 7S чотиристулкове з двома поворотно-відкидними стулками 2400 x 1500 мм – 5760 грн/м2 («Маркет-двері»)

Металопластикове вікно Veka Softline 82 тристулкове з поворотно-відкидною стулкою 1900 x 1300 мм – 6716,19 грн/м2 («Маркет-двері»)

Металопластикове вікно WDS 5S двостулкове з поворотно-відкидною стулкою 1200 x 1400 мм – 6533,33 грн/м2 («Маркет-двері»)

Металопластикове вікно Steko S500 двостулкове з поворотно-відкидною стулкою 1300 x 1400 мм – 3959,89 грн/м2 («Маркет-двері»)

Середня вартість по цим пропозиціям 5742,35 грн/м2


17%


3,33%




5,97%


43%



17,35%

1296893,59

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  2. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
  3. Замовлення послуг із технічного нагляду у незалежних організацій.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням