Як скандальна компанія ремонтує історичну будівлю в Одесі після ракетного удару?
Будинок на Військовому узвозі, 18 звели 1875 року за проєктом архітектора Володимира Брунса для Йосипа Чижевича. Споруда в еклектичному стилі з черепашника здобула популярність завдяки зйомкам фільму «Золоте теля» (1968). У липні 2023-го будівля майже повністю зруйнувалася внаслідок ракетного удару.
Міська влада виділила 4 мільйони гривень на його відновлення, однак підряд отримує фірма з сумнівною репутацією.
Усі деталі цієї відбудови — читайте у нашому матеріалі.
Що мають відремонтувати?
Планують виконати протиаварійні й консерваційні роботи, відремонтувати зовнішні та внутрішні стіни, оновити інженерні мережі, реставрувати фасад та капітально відремонтувати ліфти.
Загальна вартість робіт та послуг склала 3 млн 821 тис. грн, які виділяються з бюджету Миколаївської територіальної громади, а замовником виступає Департамент міського господарства Одеської міської ради.
Хто відбудовує історичну будівлю?
У листопаді 2023 року Департамент міського господарства Одеси уклав договір з ФОП Тихонюком Сергієм Анатолійовичем на розробку проектної документації для відновлення будинку за адресою: Військовий узвіз, 18. Сергій Тихонюк має багаторічний досвід у цій сфері — з 2018 року він виграв 84 державні тендери на загальну суму 17,03 млн грн. У 2021 році його проєкт «Ремонтний склад для будівель з вапняку-черепашнику» здобув друге місце у конкурсі «Найкращий інноваційний проєкт». Видання «Антикорупційний вимір» зазначало, що раніше Департамент міського господарства Одеси вже замовляв у Тихонюка розробку проєктів для відновлення будинків за адресами проспект Шевченка, 8/4 та 8-В, проте знов в неконкретний спосіб.
У статті видання «Антикорупційний вимір» також згадується зв’язок Сергія Анатолійовича Тихонюка з компанією ТОВ НВЦ «Екострой», яка належить родині колишнього начальника Управління капітального будівництва Одеської міської ради Володимира Суханова. Ця компанія брала участь у реставраційних роботах на багатьох важливих об’єктах міста, зокрема Будинку Руссова, «Пасажі», Воронцовській колонаді та Потьомкінських сходах. Останні, за інформацією статті, у 2016 році ледь не були знищені під час реставрації.
У березні 2024 року Департамент також провів закупівлю на відновлення пошкодженого будинку через відкриті торги з особливостями. Переможцем стало ПРАТ «РБД «Одесголовпостач». Державна аудиторська служба України провела моніторинг цієї закупівлі й виявила ризик з індексом SAS24-3-2-1, що вказує на можливе безпідставне відхилення тендерних пропозицій всіх учасників, крім переможця.
Також стало відомо, що «Одесголовпостач» фігурує у кримінальному провадженні №12017160500000234 (ч.1 ст.366 КК України — службова підробка). Слідчі встановили, що на низці об’єктів роботи не виконувалися в повному обсязі, але акти виконаних робіт підписувалися. Суд дозволив вилучення оригіналів документів та провів обшуки.
Ця компанія також згадувалася у журналістських розслідуваннях як фірма, що неодноразово вигравала державні замовлення без конкурентних торгів. Серед них — ремонти об’єктів освіти та адмінбудівель Одеси на мільйони гривень. Влітку 2023 року «Одесголовпостач» стала єдиним учасником тендера на реконструкцію будівлі Київського районного суду за понад 106 мільйонів гривень, згодом вартість зросла до майже 113 мільйонів. Рішення про виділення перших 10 мільйонів викликало хвилю обурення серед волонтерів та громадських активістів, які вважали такі витрати недоцільними під час воєнного стану. Зрештою договір на ремонт суду розірвали, а бюджетна комісія Одеської міськради запропонувала спрямувати зекономлені кошти на закупівлю дронів та завершення ремонту школи.
Журналісти «Слідство.Інфо» вказують, що Олександр Фрідман, власник компанії, попри сумнівну репутацію фірми, у 2019 році отримав почесну відзнаку від тодішнього міського голови Геннадія Труханова з нагоди Дня будівельника. Також журналісти зазначають, що «Одесголовпостач» нерідко залишається єдиним учасником торгів або перемагає завдяки дискваліфікації конкурентів, що породжує підозри у корупційних схемах — від завищення вартості проєктів до підписання актів на невиконані роботи.
Технічний нагляд за об’єктом здійснював ФОП Александровський Олександр Анатолійович. Цей ФОП фігурує в розслідуванні як технічний наглядач об’єктів, підрядники яких викликають серйозні питання щодо надійності.У лютому 2023 року він уклав два договори на технічний нагляд за капітальним ремонтом невідомих об’єктів на загальну суму понад 110 тисяч гривень. Водночас серед підрядників, які виконували ці роботи, були підприємці з сумнівною репутацією.
Зокрема у цьому ж розслідуванні йдеться про ФОП Валерія Єнакі, який отримав підряди на 5,6 мільйона гривень і припинив свою діяльність одразу після укладання договорів, а також про ФОП Олександра Яценка, зареєстрованого лише за місяць до підписання контрактів. Загалом, на сумнівних підрядників було розподілено понад 30 мільйонів гривень бюджетних коштів.
Також в підсумковій відомості ресурсів ми виявили підвищення цін на будівельні матеріали:
Гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-ІІІ, діаметр 8 мм в кількості 3,3 т вказана ціною 42 951,2 грн/т з ПДВ. На сайті metinvest-smc ціна цієї арматури на червень 2023 р. становить 34 000грн/т з ПДВ та є дешевшою на 20.84%.
Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В25 М350, крупність заповнювача не більше 10 до 20 мм в кількості 57,246 м3 вказана ціною 5192,4 грн/м3
з ПДВ. У ПрАТ «ВІПЦЕМ»ціна цієї арматури на листопад 2024 р. становить 3576 грн/м3 з ПДВ та є дешевшою на 31,13%.
Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:
- Проводити незалежну експертизу кошторису, щоб запобігти завищенню цін.
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.
Громадський моніторинг України
💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням