Як за майже мільйон демонтували зруйнований ліцей у Зеленому Гаю Миколаївської області
Школа в селі Зелений Гай Миколаївської області була знищена 13 березня 2022 року внаслідок ворожого авіаудару. На місці навчального закладу залишилися майже руїни. Того дня в результаті атаки загинули місцеві жителі.
Після технічного обстеження будівлю визнали непридатною для експлуатації, а на її демонтаж виділили з місцевого бюджету 987 тис. грн. Усі закупівлі відбулись у неконкурентний спосіб, а підрядник та технічний наглядач фігурують в кримінальних справах про можливе розкрадання бюджетних коштів.
Ще більше про цю відбудову — дізнавайтеся у нашому матеріалі.
Що планували зробити?
У межах демонтажу повністю розібрали зруйновану будівлю, у якій були пошкоджені всі основні конструктивні елементи. Зокрема, повного руйнування зазнали фундаменти, зовнішні стіни, плити перекриття та покриття, покрівля, внутрішні стіни й перестінки, а також оздоблення споруди.


Загальна вартість демонтажу склала 987 тис. грн. Проєкт фінансувався з місцевого бюджету. Замовником робіт є Відділ освіти, молоді та спорту Шевченківської сільської ради. Раніше «Антикорупційний вимір» писав, що цей Відділ освіти без проведення відкритих торгів закупив 36 ноутбуків за ціною майже 500 тис. грн. Журналісти з’ясували, що ціна закуплених пристроїв відповідала роздрібній, а не оптовій.
Хто демонтував ліцей?
Національна радіокомпанія та телебачення Литви повідомляли, що уряд Литовської Республіки схвалив новий пакет ініціатив на підтримку України. Серед напрямів підтримки — відбудова школи в Миколаєві та допомога в реабілітації поранених українських військових.
Зокрема, йдеться про реконструкцію школи в селі Зелений Гай Миколаївської області. Орієнтовна вартість цього проєкту становить 2,7 мільйона євро. Половину суми — 1,35 мільйона євро — виділяє Литва з державного бюджету через Фонд співробітництва з метою розвитку та гуманітарної допомоги. Решта фінансування має надійти від цільового партнера. Проєкт передбачає будівництво нової модульної школи з сучасним укриттям.
Водночас у відповіді на офіційне звернення Шевченківська сільська рада повідомила, що питання відбудови зруйнованої будівлі на території земельної ділянки Зеленогайського ліцею наразі не розглядається. Станом на сьогодні відомо лише про демонтаж аварійної будівлі з метою гарантування безпеки для місцевих мешканців, запобігання можливим травмам від зруйнованих конструкцій, а також підготовки території для потенційного відновлення освітнього процесу в майбутньому.
Демонтаж будівлі виконувало ТОВ «Будівельні надійні інвестиції». Компанію зареєстрували 24 лютого 2020 року в Києві, але вже через два місяці перенесли в Миколаїв. За даними платформи YouControl, підприємство є переможцем 67 закупівель на суму 28,8 млн грн.
Керівником та власником підприємства є Ауштоль Віталій Анатолійович, а засновником — Серцов Володимир Валерійович.
Як пише Антикорупційний вимір, ТОВ «Будівельні надійні інвестиції» фігурує в справі № 477/3152/23 щодо можливого привласнення бюджетних коштів під час виконання підрядів з відновлення об’єктів на Миколаївщині. Зокрема слідство підозрює, що керівник компанії, у змові з посадовими особами Шевченківської сільської ради та підприємницею, яка здійснювала технічний нагляд, завищували вартість матеріалів і обсяги робіт у кошторисах. Після отримання бюджетних коштів частина з них, за даними слідства, переводилася в готівку та передавалася сільському голові як «відкат» у розмірі 30% від вартості угод. Збитки місцевому бюджету оцінюються в понад 1,3 мільйона гривень. Директора компанії Ауштоль Віталія Анатолійовича у березні 2024 року було взято під варту та накладено арешт на майно компанії.
Паралельно Ауштоль Віталій Анатолійович фігурує у справі № 477/418/25 через підозру в привласненні, розтраті або заволодінні майном із використанням службового становища. Наразі у межах цієї справи призначено підготовче судове засідання на 8 травня 2025 року у приміщенні Жовтневого районного суду Миколаївської області.
Засновник компанії Серцов Володимир Валерійович також є співвласником ТОВ «Альтервуд». Окрім цього, він раніше обіймав посаду керівника та був власником низки інших компаній, зокрема: ТОВ «Атлант Рент», ТОВ «Велес Енерго Груп», ТОВ «Інноваційні Енерго Рішення», ТОВ «Охоронна Компанія “Франк”», ТОВ «Будівельна інвестиція», ТОВ «Буд-Торг-Марш» (діяльність припинено). Також Серцов працював керівником у ТОВ «Блук Груп», ТОВ «Електро Ком’юніті» та ТОВ «Електрогаз Рітейлер».
Технічним наглядачем була ФОП Володкович Тетяна Олександрівна. За даними платформи YouControl, вона є переможцем у 79 закупівлях на суму 2, 95 млн грн. Відомо, що з 2012 по 2020 Володкович була директоркою ТОВ «Фан-Арт Буд», яке спеціалізується на неспеціалізованій оптовій торгівлі.
Підприємиця Володкович теж фігурує одразу у двох кримінальних справах, пов’язаних з розтратою бюджетних коштів, виділених на відновлення інфраструктури Миколаївщини в умовах воєнного стану. У першій справі №477/3152/23 її, як і ТОВ «Будівельні надійні інвестиції», підозрюють у заволодінні коштами бюджету, скоєному за попередньою змовою зі службовими особами територіальної громади та представниками приватного підрядника. Йдеться про махінації під час укладання договорів на виконання будівельних робіт у 2022–2023 роках у період дії воєнного стану. Паралельно тривав розгляд справи №477/3186/24, у якій Володкович виступала вже як обвинувачена. За вироком від 10 квітня 2025 року її визнано винною у вчиненні службової недбалості (ч. 2 ст. 367 КК України), що призвела до тяжких наслідків. Згідно з текстом справи, упродовж кількох тижнів вона як технічний наглядач підписала чотири акти приймання виконаних будівельних робіт та відповідні довідки щодо капітального ремонту покрівлі навчального корпусу літ. А в селі Шевченкове, по вулиці Центральній, 1. на понад 7, 9 млн грн, не перевіривши достовірність зазначених у них обсягів робіт. Це створило умови для розтрати бюджетних коштів на понад 1,3 млн грн, адже частина робіт фактично не була виконана в повному обсязі. За це їй призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі, з забороною здійснювати підприємницьку діяльність у сфері інжинірингу, геології, геодезії та технічного консультування строком на один рік, а також штраф у розмірі 12 750 грн. На підставі ст. 75 КК України її звільнено від відбування основного покарання з випробувальним строком два роки. Суд зобов’язав її періодично з’являтися до органу пробації та повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Крім того, на 28 травня 2025 року призначений розгляд ще однієї справи №490/10121/14-к, яка триває з 2014 року, де Володкович теж виступає обвинуваченою за ч. 1 ст. 367 КК України (службова недбалість).
Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
- Замовляти послуги із технічного нагляду у незалежних організацій.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.