НовиниКонтрольСумщина

Хто ремонтував Сумський фаховий коледж СНАУ?

Сумський фаховий коледж Сумського національного аграрного університету був пошкоджений під час артобстрілу 26 лютого 2022 року. У межах першого етапу ремонтних робіт мали зробити улаштування нової покрівлі та замінити вікна. Вартість цього відновлення склала 8,5 млн грн, фінансування здійснювалося з державного бюджету. Виготовлення проєктно-кошторисної документації та авторський нагляд здійснював ФОП В’ячеслав Степченко, а виконавцем ремонтних робіт стало ТОВ «Тірада». Ці закупівлі були здійснені у конкурентний спосіб. Проте відомо, що підрядники цих робіт раніше неодноразово фігурували у кримінальних провадженнях. 

Детальніше про цю відбудову — читайте у нашому матеріалі. 

Що мали відремонтувати?

Під час ремонтних робіт мали зробити улаштування покрівлі та замінити вікна коледжу.

Загальна вартість першого етапу відновлення склала 8,5 млн грн. Фінансування здійснювалося з державного бюджету. 

Замовником робіт виступив Відокремлений структурний підрозділ «Сумський фаховий коледж Сумського національного аграрного університету».

Хто ремонтував коледж?

Виготовляв проєктно-кошторисну документацію за результатами аукціону, а також здійснював авторський нагляд за об’єктом ФОП Степченко В’ячеслав Григорович. За даними платформи YouControl, ФОП є переможцем 80 закупівель на загальну суму 9,4 млн грн. Найчастішим замовником ФОПа є Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради: із загальної кількості 80 переможних закупівель, 52 договори були укладені саме з цим Департаментом інфраструктури. 

Департамент інфраструктури неодноразово фігурував у журналістських розслідуваннях. Зокрема ми повідомляли, що він уклав договір із ТОВ «Стандарт-М» на проведення капітального ремонту гуртожитку №143 у місті Суми. Для перевірки ефективності витрат на цей проєкт було надіслано інформаційний запит. У відповіді зазначалося, що відповідно до ухвали слідчого судді Ковпаківського районного суду м. Суми №592/2495/24 від 20.02.2024 у межах кримінального провадження №42024202510000008 від 12.01.2024 з Департаменту вилучено всю документацію, зокрема і щодо цього об’єкта. Окремо ми писали про договір Департаменту з ТОВ БК «Аквабуд» на реконструкцію каналізаційного колектору. Під час аналізу підсумкової відомості ресурсів, підготовленої компанією, було виявлено численні завищення вартості будівельних матеріалів. За десятьма позиціями сумарне завищення цін у порівнянні з ринковими склало 28,2 млн грн. 

Проєктний розробник Степченко також є керівником, головним бухгалтером та співвласником разом зі своєю дружиною — Степченко Ларисою Анатоліївною — ТОВ «Сервіс Групп». Компанія спеціалізується на роздрібній торгівлі іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах і займається будівництвом житлових та нежитлових будівель. З 2009 до 2016 року Степченко також був співвласником ТОВ «Інфолайн 1», однак із 2017 року його частку в компанії успадкувала дружина.

Відомо, що Степченко у 2015–2020 роках був депутатом Сумської міської ради VII скликання, обраним від партії «Блок Петра Порошенка „Солідарність“». У вересні 2017 року, відповідно до рішення Сумської міської ради № 2537-МР, його було обрано головою постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології. Проте вже 25 липня 2018 року Степченка було виведено зі складу цієї комісії.

Крім того, за даними розслідувань, опублікованих у 2017 році виданням «Чесно», В’ячеслав Степченко посів друге місце серед депутатів Сумської міської ради за рівнем задекларованих доходів. Окрім високих статків, він також виявився найбільшим землевласником серед колег-депутатів, маючи у власності близько 40 гектарів земельних угідь.

Крім цього, Степченко є фігурантом антикорупційного розслідування, зокрема у березні 2018 року його затримали на отримані хабаря в сумі 4,5 тис. дол. Він нібито вимагав гроші у приватного підприємця за підготовку проєкту рішення щодо продовження терміну оренди земельних ділянок та винесення його на розгляд сесії міської ради. У зв’язку з цим фактом було відкрито кримінальну справу № 591/1276/18, в якому він має статус підозрюваного. Також щодо нього було порушено ще одну справу — № 592/8120/18, де Степченко вже проходить як обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Згідно з ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 18 січня 2019 року, суд відмовив у задоволенні двох клопотань: адвоката обвинуваченого щодо виклику додаткових свідків — через передчасність такого клопотання, а також заставодавця Ільїної Н. М. про повернення внесеної застави — через безпідставність вимог. За інформацією з Реєстру судових рішень України, наступне судове засідання у цій справі призначено на 23 травня 2025 року о 14:00.

Ремонтні роботи на об’єкті за результатами аукціону виконувало  ТОВ «Тірада».  За даними платформи YouControl, підприємство є переможцем 79 закупівель на загальну суму 196, 2 млн грн. Найчастішим замовником підприємства є також Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради.

Керівником підприємства є Перекрьостов Віктор Петрович, а власником – Щетіна Світлана Іванівна. Відомо, що Щетініна Світлана Іванівна була офіційним спостерігачем від політичної партії Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» на виборах Президента України у 2019 році. 

Підприємство фігурувало у кримінальних справах №592/7781/22, №592/7779/22 та №592/704/23, де його підозрювали у можливому розкраданні та привласненні бюджетних коштів у листопаді-грудні 2021 року на капітальному ремонті приміщень центру надання адміністративних послуг в селі Писарівка Хотінської селищної ради. Підозри пов’язані з виконанням робіт, проведених за попередньою змовою групою осіб, а також зі здійсненням технічного нагляду за об’єктами для перевірки відповідності обсягів виконаних будівельних робіт. Проте в підсумку слідчий суддя в трьох справах відмовив у задоволенні клопотання слідчого СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області щодо обвинувачень.

Технічний нагляд за ремонтними роботами здійснював ФОП Нелін Валерій Васильович. За даними платформи YouControl, ФОП є переможцем 157 закупівель на загальну суму 5,9 млн грн. Серед найчастіших замовників ФОПа також є Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради.

Ще Нелін є керівником ТОВ «Аванбек», яке спеціалізується на інжиніринговій діяльності, а також на наданні послуг у сферах геології, геодезії та технічного консультування. Раніше він також очолював і володів ТОВ «Сітінжиніринг», що працює в аналогічному напрямку.

Нелін фігурував у кримінальній справі №591/4174/15. За матеріалами провадження, він обіймав посаду заступника начальника управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації у період з 13 вересня 2011 року по 27 червня 2014 року. Йому інкримінували службову недбалість (ч. 2 ст. 367 КК України) через підписання в грудні 2012 року актів виконаних робіт, до яких безпідставно було включено систему подачі палива. Це призвело до перерахування на користь ТОВ «СКАТ» понад 1 млн грн бюджетних коштів за фактично невиконані роботи. 4 січня 2022 року Ковпаківський районний суд м. Суми закрив кримінальне провадження у зв’язку із закінченням строків давності. Оскільки злочин має кваліфікацію нетяжкого, а з моменту його вчинення минуло понад п’ять років, Нелін був звільнений від кримінальної відповідальності. Також суд залишив без розгляду цивільний позов прокурора про стягнення завданих збитків.

Він також фігурує у справі №583/1718/21 за обвинуваченням у відмиванні коштів, заволодінні бюджетними коштами та службовому підробленні (ч.ч. 1, 2 ст. 367 КК України). За версією слідства, у 2019 році, виконуючи капремонт Малопавлівської школи на Сумщині, були внесені неправдиві дані до актів виконаних робіт, технічний нагляд за якими здійснював Нелін. 24 березня 2025 року Охтирський міськрайонний суд частково задовольнив клопотання про проведення повторної будівельно-технічної та економічної експертизи з дозволом на огляд і розкриття прихованих робіт. Розгляд справи відкладено до отримання експертного висновку.

Кошторисну документацію на ремонтні роботи за цим об’єктом було перевірено через платформу Prozorro. Результати аналізу виявили як окремі випадки завищення цін, так і економію по деяких позиціях. Водночас окремі елементи, зокрема водостічні труби та вікна з металопластикового профілю з двокамерним склопакетом, зазначені без чітких характеристик.

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  2. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
  3. Замовляти послуги із технічного нагляду у незалежних організацій.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням