Гімназію №60 в Кривому Розі відбудували по завищених цінах
ФОП із піврічним стажем, завищення вартості матеріалів та переможець тендерів із неоднозначною репутацією. Чому проєкти з відбудови досі супроводжуються скандалами, попри контроль аудитів? Розбираємося в деталях чергової історії про порушення.
Що мали відремонтувати?
Гімназія №60 у Кривому Розі постраждала від ракетного удару 31 липня 2023 року. В процесі ремонту мали замінити пошкоджені вікна та двері.
Відбудова об’єкта тривала з 13 грудня 2023 року по 20 березня 2024 року. Загальна вартість відбудови об’єкта — 3,3 млн грн. Джерело коштів — бюджет Криворізької міської ради.
Що не так з підрядниками?
Вибір підрядників у цьому проєкті викликає багато запитань.
Договір на встановлення вікон уклали без конкуренції 29 грудня 2023 року з ФОП Решетняком Віталієм Віталійовичем, який зареєструвався лише за півроку до цього — 5 липня 2023 року. Перевірка кошторису показала завищення цін на будівельні матеріали, зокрема:
Грунтовка глубокопроникна Ceresit CT 17 в кількості 105 л вказана ціною 110 грн/л з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна цієї грунтовки становить 51,7 грн/л з ПДВ та є дешевшою на 53 %.
Розчинова суміш Ceresit СТ 180 pro в кількості 193 кг вказана ціною 20,48 грн/кг з ПДВ. В магазині “Будівельна гільдія” ціна цієї суміші становить 14,81 грн/кг з ПДВ та є дешевшою на 34,9%.
Блок дверний металопластиковий з профілю EKIPAZH ULTRA 70 та фурнітурою ПВХ Constant в кількості 24.6 м2 вказана ціною 13628.08 грн/м2 з ПДВ. В магазині “Екіпаж” ціна цього блоку становить 18705,82 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 36.12%.
Проєктну організацію обрали шляхом надсилання запитів до потенційних виконавців. Переможцем стала ФОП Коржова Тетяна Олександрівна.
Конкуренту закупівлю також у грудні 2023 року з встановлення вікон за цим проєктом виграло ТОВ “Вікна Віконда”. Хоча у кошторисі не зафіксували завищення цін, а подекуди вони навіть були нижчими за ринкові, аудит Держслужби виявив серйозні порушення в організації тендеру. Серед проблем — неправильно складена тендерна документація, невідхилення пропозицій відповідно до закону. У підсумку відділ освіти звільнив відповідальну особу за тендер та підписав додаткову угоду до договору із товариством.
ТОВ “Вікна Віконда” має значний досвід роботи: з 2015 року компанія перемогла у 1403 тендерах на загальну суму 236,47 млн грн. Вона є однією з найдешевших постачальників вікон у публікаціях “Наші Гроші” та “СВОЇ.КРИВИЙ РІГ”. Однак репутація компанії не бездоганна. Компанія фігурує у кримінальних провадженнях. У 2017 році її звинувачували у привласненні 2,5 млн грн на ремонтних роботах у Дніпрі, а в іншій справі 2019 року — в участі у фіктивних фінансово-господарських операціях та ухилення від сплати податків та зборів.
Попри ці скандали, “Вікна Віконда” продовжує отримувати великі державні замовлення. Однак питання щодо прозорості процесів закупівель і надійності підрядника залишаються відкритими.
Рекомендації: як уникнути корупційних ризиків у закупівлях?
- Проводити експертизи кошторисів, щоб запобігти завищенню цін.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.