НовиниЗапоріжжяКонтроль

Відбудова будинку в Запоріжжі за мільйон без проєкту 

Терміновий ремонт, відсутність проєкту та мільйон бюджетних гривень у руках підрядника зі спірною репутацією — так у Запоріжжі вирішили полагодити пошкоджений від обстрілу будинок № 4 по вул. Південноукраїнська в м. Запоріжжя. Влада посилається на нагальність робіт, але брак прозорості викликає сумніви, чи не стане ця «терміновість» черговою можливістю для махінацій.

Детальніше про відбудову цього об’єкта — читайте у статті.

Що мали відремонтувати?

Під час ремонту було замінено карнизний звис із листової сталі, частково оновлено кроквяну систему, виконано вогнезахисну обробку дерев’яних елементів, улаштовано покрівлю з шиферу та встановлено водостічну систему.

Загальна вартість робіт становила 1,2 млн грн, що були виділені з бюджету Запорізької міської територіальної громади. Замовник — Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради.

Хто ремонтує будинок?

Згідно з відповіддю Департаменту, проєктну документацію за цим об’єктом не розробляли, а ремонт провели за дефектним актом. Це збільшило корупційні ризики, оскільки без проєктно-кошторисної документації (ПКД) неможливо повноцінно оцінити доцільність робіт та їхню вартість. ПКД зазвичай містить технічні обґрунтування, детальний кошторис і вичерпний перелік робіт, тоді як дефектний акт є менш деталізованим і дає ширші можливості для маніпуляцій.

Закупівля на здійснення поточного ремонту будинку здійснювалася у неконкретний спосіб. Департамент пояснив це нагальною потребою в оперативному відновленні пошкоджень після обстрілів, що унеможливило дотримання строків відкритих торгів. Утім, відсутність конкурентного середовища позбавляє можливості знайти більш вигідні пропозиції та може свідчити про ризик надання переваги окремому виконавцю.

Підрядником обрали  ТОВ “Топ енерджи груп”, про яке ми вже раніше писали у своєму матеріалі. Ця компанія вже фігурувала в у кримінальних провадженнях зі звинуваченнями у завищенні вартості й обсягів робіт та розкраданні бюджетних коштів. Зокрема, за однією зі справ (ч. 2 ст. 191 КК України) підприємство підозрювали у необґрунтованому отриманні понад 700 тис. грн на будівництві зупинки громадського транспорту в Запоріжжі. Хоча деякі епізоди завершилися виправдувальними вироками, низка питань до репутації фірми залишається відкритою.

Компанією володіють Василь і Михайло Попови. Хоча офіційно ТОВ “Топ енерджи груп” спеціалізується на виробах із деревини та рослинних матеріалів, фірма отримує мільйонні підряди на будівельні роботи. Журналісти “Наші гроші. Запоріжжя” також писали, що компанія розігрувала тендери разом із пов’язаними підрядниками, створюючи штучну конкуренцію. Серед згаданих компаній фігурують ТОВ “ПМК-17”, МП ТОВ “Янтарь”, ТОВ “Запоріжлідербуд”, ТОВ “Агробудінжинірінг”, ПП “Сантехсервіс”, ТОВ “Юні строй”, а також ТОВ “Ландшафт”. При цьому окремі з них, зокрема ПП “Сантехсервіс”, ТОВ “ПМК-17”, ТОВ “Агробудінжинірінг”, ТОВ “Ландшафт” та ПП “Л.Д. СЕРВІС”, виступають серед засновників однієї організації — Асоціації “Будівельних компаній Дніпробудмонтаж”. Така спільна участь у заснуванні може свідчити про тісні зв’язки між цими структурами та використання формальної конкуренції під час тендерних торгів.

Крім того, під час аналізу кошторису, ми помітили завищення вартості деяких будівельних матеріалів:

Відбудова будинку в Запоріжжі за мільйон без проєкту 

Гідроізоляційна мембрана в кількості 631,12 м2 вказана ціною 151,2 грн/м2 з ПДВ. В магазині “Епіцентр” ціна цієї мембрани становить 60 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 60,3%.

Відбудова будинку в Запоріжжі за мільйон без проєкту 

Листи азбестоцементні хвилясті в кількості 707,71 м2 вказана ціною 286,8 грн/м2 з ПДВ. На сайті “Югком” ціна цих листів становить 199,76 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 30,3%.

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Створювати проєктно-кошторисну документацію для повноцінної оцінки доцільності робіт та їхньої вартості. 
  2. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  3. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *