Відбудова будинку в Запоріжжі за 5,3 млн грн з корупційними ризиками
22 березня 2024 року в Запоріжжі житловий будинок №1 на вулиці Петра Сагайдачного постраждав від обстрілу, внаслідок чого було зруйновано балкони 17 квартир. У червні того ж року розпочалися роботи з його відновлення.
Майже одразу процес відбудови почав обростати неоднозначними деталями. Неконкурентні закупівлі, компанії з сумнівною репутацією та конфлікти інтересів — усе це викликає запитання: чи будинок дійсно відремонтують якісно, чи гроші громади зникнуть у тіні сумнівних рішень?
Що мають відремонтувати?
Проєкт передбачає:
- зміцнення конструкцій будинку,
- встановлення металевих каркасів для балконів,
- заміна вікон і дверей на енергоефективні,
- виконання зовнішніх і внутрішніх ремонтних робіт.
Загальна вартість відбудови об’єкта — 5, 3 млн гривень. Частину робіт вже виконано, а дата завершення — кінець січня 2025 року. Тож залишився буквально тиждень.
Прозорість чи корупція?
Більшість закупівель у цьому проєкті викликають сумніви, оскільки лише одна з шести угод була здійснена через відкриті торги, і навіть тоді в них взяло участь лише одне підприємство.
Проєктні роботи виконувало ТОВ “Запорізьке проектно-експертне бюро”. Із ТОВ “Запорізьке проектно-експертне бюро” було укладено договір на виготовлення проєктно-кошторисної документації та проведення авторського нагляду. Разом з тим, керівниця компанії, Марія Маркова, водночас є фізичною особою-підприємцем, що здійснює технічний нагляд за цим проєктом. Нагадаємо, що поєднання функцій проєктування, авторського та технічного нагляду в одній організації суперечить нормам Закону “Про запобігання корупції” та створює корупційні ризики.
Ремонтні роботи виконувало ТОВ “ТОП ЕНЕРДЖИ ГРУП”. Фірма неодноразово згадувалася у кримінальних провадженнях, пов’язаних із завищенням вартості робіт. Хоча жодне з проваджень ще не завершилося вироком, проте репутація компанії викликає серйозні сумніви. Наприклад, у справі 33/1407/20 ТОВ “ТОП ЕНЕРДЖИ ГРУП” звинувачували у заволодінні бюджетними коштами на суму 713 995 гривень під час будівництва зупинки в Запоріжжі через завищення обсягів робіт. Проте в кошторисі відбудови будинку на Сагайдачного об’єкта завищень вартості будівельних матеріалів ми не виявили.
Рекомендації: як уникнути корупційних ризиків?
- Забезпечити залучення громади до обговорення проєктів на етапах планування та реалізації.
- Розмежувати функції проєктування, технічного та авторського нагляду між різними організаціями.
- Забезпечити максимальну відкритість у майбутніх подібних проєктах через публікацію детальної інформації на платформах Prozorro та DREAM.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.