КонтрольНовиниЧернігівщина

Під час будівництва меморіалу для школи в Ягідному могли завищити вартість матеріалів на 8,7 млн грн

Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області 9 червня 2025 року оголосила відкриті торги на реконструкцію будівлі Ягіднянської школи під адміністративну будівлю зі створенням меморіального комплексу в селі Ягідне. Це вже не перша наша публікація про Ягідне, до цього ми писали капремонт індивідуальних будинків у селі.

Ми проаналізували 51 позицію кошторису на загальну суму 46,9 млн грн та виявили ймовірне завищення вартості матеріалів приблизно на 8,7 млн грн. Найбільше завищення стосується резервуарної ємності пожежної об’ємом 100 м³. Ймовірна переплата лише за цією позицією може сягати 6,6 млн грн.

Що ще відомо про будівництво меморіалу  — читайте у статті.

Що відомо про школу у селі Ягідне та її відновлення?

У березні 2022 року під час окупації села Ягідне на Чернігівщині російські військові перетворили будівлю місцевої школи на свій штаб, а її підвал — на місце примусового утримання жителів села. 

Під час будівництва меморіалу для школи в Ягідному могли завищити вартість матеріалів на 8,7 млн грн
Рештки зруйнованої техніки окупантів на фоні школи в Ягідному, фото: Суспільне Чернігів

Протягом 28 днів у підвалі тримали 368 людей — без права вільного виходу, без зв’язку та належної медичної допомоги. Біля школи окупанти розмістили військову техніку, фактично використовуючи людей як «живий щит». Наймолодшій дитині було півтора місяця, найстаршій людині — 93 роки. Унаслідок задухи у підвалі загинули 11 людей.

Підвал школи в Ягідному, де тримали мешканців села, Фото: Департамент культури Чернігівської ОДА

Правоохоронці Чернігівської обласної прокуратури та СБУ встановили понад 50 осіб, причетних до злочинів у Ягідному, зокрема завдяки знайденим у селі документам і матеріалам про військових. 16 березня 2023 року 15 російським військовослужбовцям оголосили підозру, а 11 березня 2024 року Чернігівський районний суд призначив їм по 12 років ув’язнення за ст. 28 і ч. 1 ст. 438 КК України.

Після деокупації громада не захотіла повернення школи: мешканці вирішили, що ця будівля має стати меморіалом, який збереже історичну пам’ять про трагедію для майбутніх поколінь.

Відкритий архітектурний конкурс на створення меморіального комплексу в Ягідному оголосили 18 жовтня 2023 року. Вже 12 лютого 2024 року Держагентство оголосило переможця конкурсу: ним стало архітектурне бюро Derbin Arch. У своїй концепції архітектори зберегли будівлю школи, доповнивши її виразним символічним елементом — образом куба, з якого стікає вода. Конструкцію задумано з кортенової сталі — матеріалу, стійкого до атмосферної корозії. 

Під час будівництва меморіалу для школи в Ягідному могли завищити вартість матеріалів на 8,7 млн грн
Проєкт меморіального комплексу школи Ягідного. фото: Facebook Mustafa Nayyem

У березні 2025 року «Українська правда» опублікувала інтерв’ю з архітекторкою Алівією Фокшею, яка в Derbin Architects керує проєктом меморіалу в Ягідному. Спочатку редакція планувала розмову з керівником бюро Сергієм Дербіним, однак він відмовився від коментарів, пославшись на зайнятість. У соцмережах Дербіну на тлі перемоги у конкурсі пригадували поїздку на виставку до Москви у 2015 році, а також згадували його участь в іншому великому проєкті меморіалізації (меморіальне військове кладовище в Київській області), де громадськість висловлювала підозри щодо непрозорої перемоги в тендері. У Ягідному мешканці тривалий час чекали на контакт із переможцями конкурсу, але команда довго не приїжджала, а коли приїхала приблизно за пів року, люди не зрозуміли, коли буде музей і чому їх думку не враховували під час розробки проєкту. Це своєю чергою викликало непорозуміння щодо сенсів і символів проєкту.  Фокша підтвердила, що під час підготовки конкурсної концепції команда не відвідувала село, аргументуючи це правилами конкурсної процедури та тим, що ініціювання зустрічей із громадою не є завданням архітекторів і залежить від організаторів та запрошення голови громади.

Під час будівництва меморіалу для школи в Ягідному могли завищити вартість матеріалів на 8,7 млн грн
У музеї будуть виставкові зали, кінозал, лекторій. Підвал та приміщення, де росіяни розбили штаб, збережуть такими, як вони були під час окупації. Фото: Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України

Це вже не перша наша публікація про Ягідне. Раніше ми вже аналізували закупівлі, пов’язані з капітальними ремонтами індивідуальних житлових будинків у селі — зокрема в матеріалах, опублікованих у листопаді та грудні 2025 року. 

Що відомо про закупівлю? 

Відкриті торги на реконструкцію будівлі Ягіднянської школи під адміністративну будівлю зі створенням меморіального комплексу в селі Ягідне Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області оголосила 9 червня 2025 року.  Очікувана вартість робіт склала 160 млн грн.

На тендер подалися 3 учасники — ТОВ «Саб Ентерпрайз», Консорціум «Укренергобуд», Консорціум «Ренесанс Україна»

ТОВ «Саб Ентерпрайз» з таким рішенням не погодилася і подала скаргу до Антимонопольного комітету України. АМКУ розглянув звернення і відмовив у його задоволенні, визнавши відхилення правомірним. Комісія отримала підтвердження від Держстату та ДПС, що підприємство неодноразово подавало фінансову звітність за 2024 рік із різними показниками доходу.

Пропозиція Консорціуму «Укренергобуд» була дорожча на 1 млн грн за попередню, але замовник теж її відхилив через невідповідності щодо техніки і досвіду і дав 24 години на виправлення, але учасник їх не усунув. Компанія подала скаргу в Антимонопольнй комітет України, щоб довести неправомірність відхилення своєї пропозиції АМКУ частково задовольнив скаргу і зобов’язав замовника скасувати рішення про відхилення його тендерної пропозиції. Комісія вказала, що підстави відхилення були необґрунтованими. 

Після цього «Укренергобуд» подав скаргу до Антимонопольного комітету України, намагаючись довести, що в пропозиції переможця — консорціуму «Ренесанс Україна» — є порушення. Втім АМКУ відмовив у задоволенні скарги: комісія зазначила, що скаржник не надав належних доказів порушень у документах переможця, зокрема щодо гарантійних листів, техніки, підтвердження досвіду, сертифіката та кадрових документів.

Консорціуму «Ренесанс Україна» замовник так само надсилав вимогу усунути невідповідності, однак цей учасник їх виправив і зрештою був визначений переможцем. Його пропозиція виявилася найдорожчою — 159,8 млн грн. З цим рішенням не погодився Консорціум «Укренергобуд». Він подав ще одну скаргу до Антимонопольного комітету України, намагаючись довести, що в пропозиції переможця — консорціуму «Ренесанс Україна» — є порушення. Втім АМКУ відмовив у задоволенні скарги: комісія зазначила, що скаржник не надав належних доказів порушень у документах переможця щодо гарантійних листів, техніки, підтвердження досвіду, сертифіката та кадрових документів.

Окремо Держаудитслужба провела моніторинг цієї закупівлі і виявила порушення на етапі укладання договору, зокрема у плані фінансування не було розпису фінансування на поточний рік із визначенням напрямів/видів витрат. Замовник у вказаний строк усунув ці порушення. 

Наскільки завищили вартість матеріалів? 

Ми проаналізували 51 позицію кошторису на загальну суму 46,9 млн грн та виявили ймовірне завищення вартості матеріалів приблизно на 8,7 млн грн, що становить близько 18,7 % від проаналізованої частини кошторису.

Найбільше завищення стосується резервуарної ємності пожежної об’ємом 100 м³. Ймовірна переплата лише за цією позицією може сягати 6,6 млн грн. У кошторисі вартість однієї такої ємності закладена на рівні 4,6 млн грн, тоді як середня ринкова ціна аналогічної продукції становить близько 1,3 млн грн.

Що відомо про підрядників? 

Проєктно-кошторисну документацію для цієї реконструкції розробляв ФОП Дербін Сергій Володимирович. Підприємець зареєстрований у Дніпрі понад дев’ять років. Основний вид діяльності за КВЕД — 71.11 «Діяльність у сфері архітектури».

Школа в Ягідному до реконструкції та створення меморіалу, фото: DREAM

За даними YouControl, за весь час Дербін виграв 5 тендерів загальною вартістю близько 8 млн грн. Найдорожчі контракти він укладав із державною установою «Національне військове меморіальне кладовище».

Також відомо, що Сергій Дербін є власником ТОВ «Редут Проєкт» та ТОВ «Редут Груп» (обидва ці підприємства були зареєстровані нещодавно із різницею в один день: 16 та 17 вересня 2025 року). Обидві компанії, як і його ФОП, працюють у сфері архітектури — їхня діяльність пов’язана з проєктуванням та розробленням архітектурної документації.

Ми вже згадували Дербіна вище, адже саме архітектурному бюро Derbin Architects, яке він очолює, належить проєкт, що переміг у конкурсі на створення меморіального комплексу в Ягідному.

На власному сайті Derbin Architects Дербін описує себе як архітектора й засновника бюро, що працює в професії з 2012 року, має архітектурний сертифікат і веде практику «повного циклу» (від концепції та ескізу до проєктної документації, експертиз і реалізації). 

Під час будівництва меморіалу для школи в Ягідному могли завищити вартість матеріалів на 8,7 млн грн
Сергій Дербін, фото з сайту Derbin Architects

Дербін фігурує і в іншій резонансній історії — навколо будівництва Національного військового меморіального кладовища (НВМК), яке має стати головним місцем вшанування загиблих українських військових. Як повідомляють журналісти Bihus.Info, проєкт опинився в центрі скандалу через звинувачення у непрозорості тендерних процедур і можливі корупційні ризики: закупівлі загальною вартістю майже 3 млрд грн супроводжуються ознаками фаворитизму на користь компаній, пов’язаних із Юрієм Голиком та Георгієм Біркадзе — людьми, яких розслідувачі називають близькими до Офісу президента. Автором чинної концепції меморіалу є архітектор Сергій Дербін з Дніпра, який був обраний без конкурсу і раніше співпрацював з програмою «Велике будівництво», що додатково посилює підозри у заздалегідь визначеному результаті конкурсу.Також раніше ми вище писали, що в публічних обговореннях Дербіну нагадують про його поїздку до Москви у 2015 році. Зокрема, того року він виступав у Москві на “Дизайн Конференції 2015”, де презентував доповідь про параметричне моделювання.

Скріншоти зі створінки Сергія Дербіна, фото: зі сторінки Тараса Іщика

Будує меморіал Консорціум «Ренесанс Україна», який був зареєстрований 4 березня 2025 року в Києві. Таким чином, на момент укладення договору підприємство здійснювало діяльність менше шести місяців. Основний вид економічної діяльності підприємства — 41.20 «Будівництво житлових і нежитлових будівель».

Процес реконструкції школи та створення меморіалу у Ягідному, фото: DREAM

За рік існування компанія уклала 12 договорів на загальну суму 532,2 млн грн. Найбільше договорів підприємство уклало зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області, і саме ці контракти виявилися найдорожчими.

В межах Ягідного той же «Ренесанс Україна» виграв тендер на реконструкцію будівлі клубу-бібліотеки на 64 мільйонів гривень.

Кінцевим бенефіціарним власником підприємства є Шелетецький Антон Миколайович,  мешканець села Серби Житомирської області. До складу консорціуму входять ТОВ «Стройефір», яке також пов’язане з Шелетецьким, та ТОВ «БК «Мега Стайл», власником і керівником якого є Андрій Козярівський. Керівником консорціуму є Шелетецький Олександр Миколайович.

За даними YouControl, Шелетецький Олександр Миколайович є власником ТОВ «Будівельна компанія «Класика Комфорту» та ТОВ «МСК ОІЛ». Раніше він також обіймав посаду керівника компанії зі схожою назвою — ТОВ «Класика Комфорту». Водночас, згідно з інформацією платформи, ТОВ «Будівельна компанія «Класика Комфорту» та ТОВ «МСК ОІЛ» входять до групи компаній, пов’язаної з родиною Москалюків. Ключовими особами групи вказані Сергій та Олег Москалюки. Компанії цієї групи працюють у сферах торгівлі твердим, рідким і газоподібним паливом, агропромислового комплексу, транспорту та складського господарства. Основним активом групи є ТОВ «Валентина», яке спеціалізується на торгівлі імпортним пальним стандарту ЄВРО5 — як дрібним, так і великим гуртом.

У відкритих джерелах нам вдалося знайти документ за 2020 рік, у якому вже Шелетецький Антон Миколайович зазначений як головний інженер ТОВ «Класика комфорту». Як повідомляли «Наші гроші», влітку 2021 р. Національна музична академія України імені П.І. Чайковського (Київська консерваторія) по переговорною процедурою віддала ТОВ «Класика комфорту» 307 млн грн. в рамках «Великої реставрації» президента Володимира Зеленського під приводом відзначення 30-ї річниці незалежності України.

Фірма ТОВ «БК Мега Стайл» не раз згадувалась в матеріалах «Наших Грошей» через завищення цін. Зокрема у березні 2025 року Управління ЖКГ Деснянської РДА замовило ТОВ «БК «Мега Стайл» заміну вікон і дверей у 38 житлових будинках на Троєщині за 64,7 млн грн. Аналіз кошторису показав, що окремі позиції — металопластикові вікна, двері та доводчики — могли бути закладені за цінами, які подекуди вдвічі перевищують ринкові. За оцінками журналістів, потенційна переплата могла становити від 4 до 24 млн грн. Раніше, у листопаді 2024 року, «Наші гроші» повідомляли про замовлення у компанії будівництва укриття для школи під Броварами за завищеними цінами. Після моніторингу Держаудитслужби вартість робіт було зменшено на 5,34 млн грн. Крім того, у грудні 2023 року Управління освіти Оболонської РДА уклало з ТОВ «БК «Мега Стайл» договір на реконструкцію дитсадка №224 вартістю 147 млн грн. У кошторисі частину матеріалів було враховано за цінами, значно вищими за ринкові: арматура — до 63% дорожче, фарба — до 68%, а мінераловатні плити — у 1,5–3 рази вище від доступних аналогів. Також ТОВ «БК Мега Стайл»  фігурує у низці кримінальних проваджень. Видання «Наші Гроші» повідомляли, що у січні 2024 року ВАКС зобов’язав НАБУ відкрити кримінальне провадження за заявою ГО «Центр протидії корупції» щодо можливої змови під час проведення закупівель за завищеними цінами між компанією та Управлінням освіти Оболонської РДА.

Компанія ТОВ «Стройефір» також згадувалася у медіа. Зокрема видання «Вість» повідомляло, що саме ця київська фірма була єдиним учасником тендерів на будівництво протирадіаційних укриттів у трьох школах Чернігова. Попри це, закупівлі так і не відбулися.  Під час спілкування з журналісткою керівник компанії Антон Шелетецький на запитання про можливий родинний зв’язок із керівником консорціуму «Ренесанс Україна» відповів: «З якою метою цікавитесь?». А коментуючи участь у самих тендерах, зазначив: «Я вже й не пам’ятаю, що це були за об’єкти». За даними видання «Pechera info», після того як у 2020 році компанію очолив Шелетецький, її прибутковість зросла завдяки активній участі та перемогам у публічних тендерах.

Повертаємося до Консорціум «Ренесанс Україна». Відомо, що Консорціум створили буквально за кілька днів до перемоги повторних тендерів на капітальні ремонти об’єктів у Бородянці. Історія починається у 2024 році, коли Служба відновлення у Київській області уклала з ТОВ «БК «Еліт» договори на капремонти трьох будинків у Бородянці на майже 66 млн грн. Понад 16 млн грн підрядник отримав як аванс. У лютому 2025 року договори розірвали без актів виконаних робіт і без врегулювання питання повернення коштів. Слідство розцінює це як можливе привласнення бюджетних коштів. Частина авансів була перерахована пов’язаним компаніям і ФОПам, зокрема структурам, які слідчі вважають фіктивними. Після цього навесні 2025 року Служба відновлення повторно оголосила тендери за тими ж адресами. Усі три підряди отримав новостворений Консорціум «Ренесанс Україна». З цього приводу Консорціум «Ренесанс Україна» разом з іншими компаніями фігурує у кримінальному провадженні №12025100000000611 за ч. 4 ст. 191 КК України — щодо можливого привласнення та розтрати бюджетних коштів в особливо великих розмірах під час відбудови об’єктів у Бородянці. За даними останньої судової ухвали, 23 липня 2025 року слідчі провели обшук за місцем проживання одного з фігурантів справи. Під час обшуку вилучили мобільний телефон, який згодом було визнано речовим доказом і на який суд наклав арешт з метою збереження інформації для слідства.

Технічний нагляд за реконструкцією виконувало ТОВ «Інжтехком». За два роки діяльності компанія перемогла у 72 закупівлях на загальну суму 87 млн грн. Найбільше договорів підприємство уклало зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області.

Це підприємство також здійснювало технічний нагляд за капітальним ремонтом індивідуальних житлових будинків у Ягідному, про який ми раніше писали.  

Керівником та власником компанії є Бондарчук Тетяна Петрівна. Вона має ФОП, основний вид діяльності якого пов’язаний із інжинірингом, геологією та геодезією, а також наданням технічних консультацій у цих сферах.

У публікації «Цензор.НЕТ» також зазначалося, що станом на жовтень 2024 року ТОВ «Інжтехком» мав укладені договори, пов’язані з відбудовою Ягідного, орієнтовно на 1,7 млн грн

Експертизу проєктної документації реконструкції здійснювало ТОВ «Південьекспертпроект», засноване у 2016 році у Запоріжжі. Основний вид діяльності за КВЕД — 71.11 «Діяльність у сфері архітектури».

За даними YouControl, підприємство перемогло у 350 публічних закупівлях на загальну суму 10,9 млн грн. Найбільше договорів компанія уклала з Перещепинською міською радою, а — з державним підприємством «Місцеві дороги Запорізької області».

Відомо, що керівники компанії пов’язані між собою родинними і професійними зв’язками. Антон Попов, колишній директор компанії, є чоловіком нинішньої підписантки — Марини Щербакової. У 2023 році Попов працював головним інженером в КП «Управлінні капітального будівництва». Інша екскерівниця — Ольга Верба — після звільнення з фірми стала головним спеціалістом у структурі Запорізької міськради. Її чоловік — Тарас Ляховецький — у 2023 році обіймав посаду керівника «Південьекспертпроекту». 

ТОВ «Південьекспертпроєкт» згадується в розслідуваннях «Наших Грошей» про будівництва в Запорізькій області. У березні 2025-го компанія видала позитивний експертний звіт на проєкт укриття для Вільнянського ліцею №2, де журналісти вказували на завищені ціни в кошторисі. У квітні 2025-го «Південьекспертпроєкт» також видав позитивний експертний звіт щодо укриття за 114,72 млн грн, де журналісти оцінювали можливу переплату більш ніж у 6 млн грн. А в травні 2025 року компанія проводила експертизу ще трьох проєктів на 658,82 млн грн — і там теж фіксували ознаки завищення вартості матеріалів.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Громадський моніторинг України” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням