Як і хто відновлював будинок на вулиці Каштанова, 27 у Кривому Розі?
Будинок на вулиці Каштанова, 27 у Кривому Розі зазнав пошкоджень 16 грудня 2022 року внаслідок російської збройної агресії. На його відновлення з міського бюджету виділили 9,5 мільйонів гривень. До ремонтних робіт залучили компанії, що фігурують у кримінальних провадженнях, журналістських розслідуваннях та пов’язані з політичними групами впливу. Аналіз закупівель виявив також ознаки завищення вартості будівельних матеріалів.
Детальніше про цю відбудову — читайте в матеріалі.
Що мали відремонтувати?
Під час ремонтних робіт мали здійснити комплекс заходів із ліквідації наслідків аварій, спричинених збройною агресією РФ. В межах першої закупівлі мали провести демонтаж надземної частини пошкоджених цегляних будівель без збереження матеріалів. Друга закупівля передбачала масштабні ремонтно-відновлювальні роботи: демонтаж покриттів і конструкцій, земляні роботи, утеплення та фарбування стін, заміну інженерних мереж, влаштування нової покрівлі й благоустрій території з озелененням.
Загальна вартість ремонту склала 9,5 млн грн. Фінансування здійснювалося з міського бюджету.
Замовником виступило Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради, яке неодноразово згадувалося у журналістських матеріалах. Зокрема у статті видання «Dozorro» повідомляється, що Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради замовило будівництво укриття в одному з місцевих ліцеїв. За результатами експертизи, вартість арматури, закладена в кошторисі, значно перевищує ринкові показники — ймовірна переплата лише за арматуру становить понад 5 мільйонів гривень.
Хто ремонтував будинок?
На платформі Prozorro опубліковано 16 закупівель, пов’язаних із проведенням ремонтних робіт та здійсненням технічного нагляду. Водночас лише 6 із них були проведені за процедурою відкритих торгів.
Проєктно-кошторисну документацію для цього об’єкта розробляло ТОВ «Криворіжцивільпроект», зареєстроване 17 листопада 2014 року у Кривому Розі. Підприємство спеціалізується на діяльності у сфері архітектури. За даними платформи YouControl, підприємство є переможцем у 265 закупівлях на загальну суму 77,8 млн грн. Найчастішими замовниками підприємства є Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради та Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради.
Керівником компанії є Кудряшов Микола Ігорович, кінцевим бенефіціаром ‒ Вербицька Вікторія Анатоліївна. Засновниками ‒ Дідюк Василь Зеновієвич та Кузнецова Олена Миколаївна.
Згідно з даними видання «СВОЇ.Кривий Ріг», Вікторія Вербицька раніше була провідною спеціалісткою юридичного відділу Державної фінансової інспекції Дніпропетровської області. Підписантом фірми є Ігор Метель, «якого ще з часів реконструкції «Міжнародного аеропорту Кривий Ріг» розслідувачі пов’язували з сімейкою Вілкула».
Також це підприємство згадується у виданні «СВОЇ.Кривий Ріг» через ремонт проспекту Гагаріна за 830 млн грн. Зокрема, журналісти підмічають, що: «Фірма прописана за адресою вул.Купріна, 130, де хазяйнує депутат з партії «Опозиційна платформа – За життя», ексрегіонал Юрій Науменко». Згодом стало відомо, що через скандал місто відмовилося від коштовного ремонту.
Ще компанія згадується у статті видання медіа «СВОЇ.Кривий Ріг» в контексті розробки проєкту ремонту Криворізької інфекційної лікарні, вартість якого склала майже мільйон гривень. Ремонтом лікарні неодноразово займалася фірма ТОВ «Ал-Інвестстрой», яка вигравала відповідні тендери, проте роботи так і не були завершені.
Ми вже згадували ТОВ «Криворіжцивільпроект» у матеріалі про відбудову будинку на вул. Віталія Власова, 5 у Кривому Розі, який був пошкоджений через ракетну атаку рф. Тоді в кошторисі завищень вартості будівельних матеріалів ми не виявили.
Ремонтні роботи за цим об’єктом 3 млн грн та 7 млн грн здійснювало ТОВ «Вайт», яке зареєстроване 3 грудня 2010 року у Кривому Розі. Компанія має понад 80 видів діяльності, головний з яких «вантажний автомобільний транспорт». За даними платформи YouControl, у власності та користуванні ТОВ «Вайт» нараховується 110 одиниць автотранспорту.
Крім того, за даними платформи YouControl, підприємство є переможцем у 68 закупівлях на 478,8 тис. грн. Найчастішими замовниками підприємства є Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради, Комунальне підприємство «Парковка та реклама» Криворізької міської ради.
Керівником компанії є Литвиненко Анна Валеріївна, а кінцевим бенефіціаром – Кожушний Олександр Олександрович. Засновником – Білий Євген Олексійович.
Як зазначали наші колеги з видання «НГ. Регіон. Схід», «ТОВ «Вайт» – це підрядник головних промислових підприємств Дніпропетровщини. Організація виконує дорожні, будівельні та демонтажні роботи на таких підприємствах: «Метінвест холдінг», «Арселор Міттал Кривий Ріг», ТОВ «Весташляхбуд», ТОВ «Екоспецтранс», «Інтерпайп», ТОВ “Автомагістраль-Південь” тощо. Всі ці компанії тим чи іншим чином пов’язані з олігархом Ахметовим та його місцевими менеджерами сімейством Вілкулів.
ТОВ «Вайт» засновано Білим Євгеном Олексійовичем. Євген Білий є родичем депутата-регіонала Олексія Білого. За даними сайту “Чесно” Олексій Петрович Білий родом з Апостолівщини, Дніпропетровської області. Працював на Криворізькому коксохімічному заводі, потім на аналогічному підприємстві в Єнакієво, де виріс до посади керівника. У 2000 році він став заступником Віктора Януковича, який тоді очолював Донецьку ОДА. Коли Віктор Янукович у 2002 році поїхав із Донецької ОДА до Києва керувати урядом, Білий став директором маріупольської «Азовсталі», що входить до металургійної імперії Ахметова На Донеччині почалася і політична кар’єра Білого. Він обирався від партії Регіонів та «Опозиційний блок». Голосував за «диктаторські закони» 16 січня 2014 року. Фігурант антикорупційного розслідування.
У ТОВ «Вайт» певний час був директором Ігор Ратінов, який потім подався в політику та двічі очолював виконком Довгинцівської райради, балотуючись в 2015 від Блоку Петра Порошенка,а в 2020 році – від Блоку Вілкула “Українська перспектива”».
ТОВ «Вайт» також фігурує у справі щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у Кривому Розі. За даними видання «Свої. Кривий Ріг», у серпні 2023 року виконком Покровського району уклав договір з компанією на суму 3,4 млн грн для вивезення 6900 кубометрів будівельного сміття. У тендерній документації не вказали точні локації, а строки виконання — трохи понад два тижні — виглядали нереалістичними, що могло обмежити конкуренцію. Журналісти повідомляють, що сміття вивозилось із приватної території, а строки, ймовірно, були порушені. Поліція розпочала досудове розслідування за фактом службової недбалості (ст. 367 КК України). Суд дозволив слідчим та прокурорам отримати доступ до документів виконкому Покровської райради слідчому відділення поліції №3 та прокурору Криворізькій північній окружної прокуратури. У разі відмови передати договір та фінансову звітність можливі обшуки.
Також ця компанія згадувалася виданням «Свої. Кривий Ріг» у контексті робіт у будинку по вулиці Героїв АТО, 75, який постраждав внаслідок російської атаки. З бюджету на це виділили майже 550 тис. грн. Переможцем закупівлі стала вже відома та улюблена криворізькими чиновниками фірма ТОВ «Вайт». Вони ж — розробляють проєктно-кошторисну документацію для будинку. Вартість робіт сягла 196 тис. грн. Журналісти зазначають, що Криворізький департамент розвитку інфраструктури міста вже проводив обстеження будинку за 99 тисяч гривень та проводив оцінку майна, вартістю у 20 тис.
Видання «Свої. Кривий Ріг» також повідомляло, що ТОВ «Вайт» займалося проєктно-вишукувальними роботами для відбудови будинку на вулиці Українська, 55, який постраждав внаслідок російського обстрілу. Як зазначається, вже через тиждень після трагедії — 4 серпня 2023 року — Департамент розвитку інфраструктури міста замовив обстеження будівлі у ФОП Сергія Курінного за 99 тисяч гривень. Того ж експерта залучали й до оцінки стану будинку на вулиці Героїв АТО, 75. За словами місцевих мешканців, тоді Курінний проводив експертизу без виїзду на місце. Люди скаржилися на труднощі з отриманням висновку і виявлені в ньому неточності. Побоюючись, що конструкція п’ятиповерхівки не витримає навантаження під час ремонту, мешканці просили владу не вкладати кошти в реконструкцію, а забезпечити повне відселення та демонтаж. Попри це, міська влада продовжила співпрацю з експертом: на підставі його висновків було замовлено топографо-геодезичні роботи та проєктно-кошторисну документацію в студії «Робочий проєкт». Згідно з технічним завданням, передбачається демонтаж 4-ї секції дев’ятиповерхового будинку. Виконавцем проєктних робіт знову обрали ТОВ «Вайт».
Також видання «Свої. Кривий Ріг» зазначало, що мешканці багатоквартирного будинку на вулиці Комерційна, 2 у Кривому Розі скаржаться на неякісний ремонт даху, пошкодженого внаслідок російського обстрілу. Попри проведені роботи, дах продовжує протікати, а мешканці підозрюють, що ремонт виконано з порушеннями. Зокрема, не встановлено теплобар’єр, не відновлено димохід, а замість обіцяної металочерепиці використано шифер низької якості. Ремонтні роботи були замовлені керуючою компанією «Дивобуд» у ТОВ «Херсонський альянс будівництва» без проведення відкритих тендерів, на суму 325 тисяч гривень. Цікаво, що працівники, які виконували ремонт, представлялися як співробітники фірми «Вайт». Розслідування виявило, що ТОВ «Херсонський альянс будівництва» засновано у 2018 році, його головна спеціалізація: будівництво мостів та тунелів. Серед засновників – криворіжці Ігор Сікан та Євген Білий. Євген Білий, як ми вже зазначали, був засновником ТОВ «Вайт».
Відомо, що підприємство згадується у 10 кримінальних справах.
У межах кримінального провадження №42023000000001869 (справа №759/24654/23), розпочатого за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 та ч. 3 ст. 368 КК України (легалізація доходів, службове підроблення, одержання неправомірної вигоди), слідство встановило причетність ТОВ «Автомагістраль-Південь» до господарських операцій із низкою компаній, що мають ознаки фіктивності. Зокрема йдеться про ТОВ «Вайт», яке, на думку слідства, було залучене до схем із формування фіктивного податкового кредиту через взаємодію з сумнівними контрагентами, серед яких — ТОВ «Дефт Автодор Проект», ТОВ «Промислова Система Юа», ТОВ «ТСБ-Груп» та інші. Надалі ці фіктивні податкові накладні використовувались у розрахунках із великими бюджетними підрядниками: ТОВ «Автомагістраль-Південь», АТ «Ю Ар Ді Українські Дороги» та ТОВ «Шляховик-97». На підставі викладених обставин суд надав дозвіл на обшук у помешканні, що належить кінцевому бенефіціарному власнику ТОВ «Вайт», з метою вилучення документів, електронних носіїв, печаток, комп’ютерної техніки та інших предметів, які можуть мати доказове значення для розслідування. Водночас у частині вилучення грошових коштів у задоволенні клопотання було відмовлено, оскільки на цьому етапі неможливо достеменно встановити джерело їх походження.
У справі №761/5891/25, розглянутій 25 березня 2025 року Шевченківським районним судом м. Києва, вирішувалося питання арешту майна, вилученого під час обшуку в межах кримінального провадження №72023000410000063, відкритого за фактами легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України), та ухилення від сплати податків (ч. 3 ст. 212 КК України). Слідство встановило, що ТОВ «Вдм-Ресурс» здійснювало фінансово-господарські операції, зокрема у сфері обігу дорогоцінних металів, у тому числі з ТОВ «Вайт». У ході обшуку в будинку засновника ТОВ «Вдм-Ресурс» були вилучені документи та електронні носії, які можуть містити відомості про взаємини підприємства з рядом контрагентів, зокрема ТОВ «Вайт». Це й стало підставою для накладення арешту на майно. Захисник клопотав про скасування арешту, зазначаючи, що вилучені предмети не є речовими доказами. Проте суд відмовив у задоволенні цього клопотання, визнавши арешт обґрунтованим, оскільки триває досудове розслідування, а вилучене майно може містити важливу інформацію для встановлення обставин ймовірної схеми відмивання коштів та податкових правопорушень, у яких фігурує ТОВ «Вайт».
Технічний нагляд здійснювала ФОП Бихно Марина Володимирівна зареєстрована 19 серпня 2008 у Кривому Розі. ФОП спеціалізується на діяльності у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. За даними платформи YouControl, ФОП є переможцем у 711 закупівлях на загальну суму 37,5 млн грн. Найчастішим замовником ФОПа є Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради.
Раніше Бихно була керівником двох наразі ліквідованих підприємств: ПП «Пріма-Люкс», ПП «Конструір».
Марина Бихно згадується у статті видання «НГ. Регіон. Схід» від 11 липня 2023 року. У ній йдеться про капітальний ремонт головного корпусу Криворізької інфекційної лікарні №1 за 140 млн грн. Роботи виконувало ТОВ «Ал-Інвестстрой», що, за даними ЗМІ, через підставних осіб належить екснардепу-регіоналу, а нині чинному обласному депутату-мільйонеру від партії Блок Вілкула «Українська перспектива», раднику криворізького міського голови Андрію Гальченко. Технічний нагляд за ремонтом здійснювала якраз Марина Бихно. Про неї видання пише так: “Технічний нагляд за проведенням ремонту від самого початку веде теж “своя” людина – ФОП Марина Бихно. Марина Бихно експертка в сфері проектування – міська влада настільки їй довіряє, що стала постійною замовницею послуг цієї фахівчині. З 2016 року Марина Бихно отримала підрядів майже на 13 млн грн. Практично всі угоди укладені напряму без торгів. Сама Марина Володимирівна у 2020 році вирішила податися у політику – балотувалася від партії Блок Вілкула «Українська перспектива» до Криворізької міської ради та в Дніпропетровську обласну раду”.
Також Бихно згадується у медіа у контексті ремонту Палацу культури «Центральний», та укриття на території Криворізької гімназії №84.
Ми також згадували Бихно у своєму матеріалі про відбудову Криворізького державного педагогічного університету, де вона здійснювала технічний нагляд.
Бихно фігурує у кримінальній справі №210/1132/18 від 2019 року. Суд встановив, що Бихно, виконуючи обов’язки технічного нагляду, неналежно перевірила обсяги та якість виконаних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт дитячого парку ім. Ю.О. Гагаріна», що призвело до внесення неправдивих відомостей в акти виконаних робіт. Зокрема, було зазначено, що шар бетонного покриття становив 10 см, тоді як фактично він був 7,5 см. Це спричинило матеріальні збитки громаді міста на суму 639, 5 тис. грн. Однак, у судовому засіданні захисник обвинуваченої подав клопотання про звільнення Бихно від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки, посилаючись на те, що вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність. Суд, врахувавши, що обвинувачена вперше притягується до кримінальної відповідальності, та беручи до уваги висновок експерта, який підтвердив відповідність обсягів виконаних робіт, задовольнив клопотання. В результаті, суд ухвалив звільнити Марину Бихно від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України на підставі ст. 48 КК України у зв’язку зі зміною обстановки та закрити кримінальне провадження.
Проаналізувавши підсумкові відомості ресурсі, ми зафіксовували у двох закупівлях з відновлювальних робіт завищення вартості окремих будівельних матеріалів. Зокрема у межах закупівлі за 5,7 млн грн було виявлено ймовірне завищення цін по шести позиціях на суму 256,7 тис. грн.
№ | Найменування | Од. виміру | Кількість | Ціна, грн без ПДВ | Ціна, грн з ПДВ | Середньоринкова ціна | Різниця в ціні, % |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Підсумкова відомість ресурсів (сторінки 6-7), щодо закупівлі «Заходи з усунення аварії в житловому фонді внаслідок збройної агресії Російської Федерації, пов’язані з пошкодженням житлового будинку за адресою: вул. Каштанова, 27, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл. (демонтаж, у тому числі проєктні роботи)» (ДК 021:2015: 45110000-1 — Руйнування та знесення будівель і земляні роботи). Переможець — ТОВ «Вайт», вартість матеріальних ресурсів — 76,2 тис. грн. Була укладена додаткова угода щодо зменшення ціни договору на 4,6 тис. грн, вартість матеріальних ресурсів залишилася без змін. | |||||||
1 | Диск алмазний WS 30x, діаметр 1200 мм | шт | 0,607 | 116939,13 | 140326,95 | У підсумковій відомості ресурсів щодо закупівлі “Капітальний ремонт підвальних приміщень житлового будинку для використання під найпростіші укриття за адресою вул. Озерна, 26 в Оболонському районі міста Києва вартість Алмазного диска WS x, діаметр 1200 мм = 170380,31 грн/шт | -21,4% -18242,38 грн |
Підсумкові відомості щодо локальних кошторисів, по закупівлі «Заходи з усунення аварії в житловому фонді внаслідок збройної агресії Російської Федерації шляхом проведення капітального ремонту аварійних конструкцій пошкодженого житлового будинку за адресою: вул. Каштанова, 27, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.». (1-а черга). Переможець — ТОВ «Вайт», вартість матеріальних ресурсів — 1,5 млн грн. | |||||||
1 | Оцинкований лист, товщ. 0,5 мм | м2 | 92,9 | 380 | 456 | 245,52 грн/м2 («Епіцентр») | 46,15% 19553,6 грн |
2 | Емульсія контактна Ceresit CC 81 | л | 102,6 | 200,2 | 240,24 | 220 грн/л («Епіцентр») | 8,42% 2076,62 грн |
3 | Утеплювач Технофас Ефект, товщ. 150 мм | м3 | 39,1248 | 6540,3 | 7848,36 | Середня вартість 3941 грн/м3 5 039 грн/м3 («Аtlant») 2 843 грн/м3 («Київстрой») | 49,78% 152875 грн |
4 | Силіконова фарба Ceresit СT 48 | кг | 116,406 | 395 | 474 | Ціна без знижки 5329 грн/шт 355,26 грн/кг («Епіцентр») | 25% 13822 грн |
5 | Суміш піскоцементна | м3 | 12,61 | 3718 | 4461,6 | Цементно-піщана суміш UDK СPS (25 кг) 4933,33 грн/м3 («Куб») | -10,57% -5948,5 грн |
6 | Плити бетонні тротуарні фігурні, товщина 80мм | м2 | 226,84 | 660,83 | 792,99 | Середня вартість 465 грн/м2 Тротуарна плитка «Брус» 478.00 грн/м2 Тротуарна плитка «Котушка 8» 452 грн/м2 («Новий двір») | 41,36% 74401,3 грн |
Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:
- Проводити незалежну експертизу кошторису, щоб запобігти завищенню цін.
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.
Громадський моніторинг України
💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням