Пов’язані підрядники отримали мільйон на ремонт Охтирського центра культури «Кнєжа»
Комунальний заклад «Охтирський міський центр культури і дозвілля “Кнєжа”» був пошкоджений 7 березня та 17 травня 2022 року внаслідок обстрілів. У результаті було повністю зруйновано вікна та двері будівлі. Відновлювальні роботи, загальною вартістю 771 тис. грн, профінансували з місцевого бюджету та за грантові кошти. Та, як з’ясувалося, до виконання робіт було залучено компанії, пов’язані між собою спільною власницею, а розробкою проєктно-кошторисної документації займалися самі виконавці.
Детальніше про цю відбудову – читайте у нашому матеріалі.
Що планували відремонтувати?
Під час проведення ремонтних робіт планувалося здійснити заміну віконних та дверних блоків, монтаж нової стелі у фоє першого поверху будівлі, прокладання електропроводки в зоні стелі фоє, а також виконання штукатурних робіт після встановлення нових віконних і дверних конструкцій для відновлення оздоблення приміщень.
Загальна вартість ремонту склала 771 тис. грн. Фінансування здійснювалося за рахунок кількох джерел: основну частину покрито коштами місцевого бюджету в обсязі 610 тис. грн, а ще 161 тис. грн — за рахунок грантового фінансування.
Замовником робіт є Комунальний заклад «Охтирський міський центр культури і дозвілля “Кнєжа”».
Хто ремонтував заклад?
Відомо, що розробкою проєктно-кошторисної документації займалися самі виконавці робіт, що передбачає ризик необ’єктивного аналізу доцільності технічних рішень і обґрунтованості вартості.
Основним підрядником, який виконував поточний ремонт з усунення аварій (зокрема, заміну дверей, вікон і пов’язаних конструкцій), стало ПП «СІМ». Компанія спеціалізується на діяльності у сфері інжинірингу, геології та геодезії, а також надає послуги технічного консультування. За даними YouControl, підприємство перемогло у 301 закупівлі на суму 58 млн грн. Серед основних замовників — Відділ освіти Тростянецької міської ради та Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства.
Ще одну частину робіт, а саме — штукатурні роботи після заміни віконних і дверних конструкцій, виконувала ПП «КВМ-БУД», яка також належить Портній. Ця компанія спеціалізується на діяльності посередників у торгівлі товарами широкого асортименту та перемогла у 52 закупівлях на загальну суму 15,6 млн грн. Її основним замовником є той самий Відділ освіти Тростянецької міськради.
Крім того, Портна має ФОП, основний вид діяльності якого — спеціалізований дизайн. ФОП став переможцем у 18 закупівлях на суму 300 тис. грн, найчастіше — від Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ (раніше ‒ Сумський обласний центр Міністерства охорони здоров’я України). Цей центр уже згадувався у журналістських розслідуваннях. Зокрема ми писали про те, що у 2020 році ДУ Сумський обласний лабораторний центр Міністерства Охорони Здоров’я закупив захисні ізоляційні костюми по 480 грн за одиницю, що викликало запитання щодо доцільності витрат, оскільки аналогічні костюми інші установи закуповували за ціною майже вдвічі нижчою. Крім того, це підприємство згадувалося у статті, у якій повідомлялося про закупівлю медичного інвентаря за завищеними цінами в Охтирці, зокрема йшлося про придбання товарів за вартістю, що значно перевищувала середньоринкову, без належного обґрунтування та конкурентного відбору постачальників.
Марина Портна також є засновницею ГО «Національна колегія економічної безпеки та захисту інвестицій», а у 2015 році балотувалася до Охтирської міської ради від «Народної партії».
Також Портна володіє ТОВ «СІМ-ТБ». Компанія також спеціалізується на інжинірингу та геодезії, перемогла у 35 закупівлях на суму 6,4 млн грн. Одним із найчастіших замовників підприємства також є Відділ освіти Тростянецької міської ради. Керівницею та співвласницею компанії є Наталія Яновська, яка також є головною бухгалтеркою і має 80% частку. За відкритими джерелами, у 2019 році особа з ім’ям була офіційним спостерігачем від кандидата Олега Ляшка на президентських виборах.
Таким чином, ремонтні роботи на об’єкті виконували одразу дві компанії, пов’язані із Мариною Портною — підприємницею, яка володіє як мінімум трьома компаніями, що регулярно отримують підряди від одного замовника — Відділу освіти Тростянецької міської ради.
Ще один поточний ремонт з монтажу електропроводки у фойє першого поверху будівлі виконувало ТОВ «Електромонтажтехсервіс». За даними YouControl, компанія перемогла у 395 закупівлях, загальна очікувана вартість яких становить 6,7 млн грн. Серед найчастіших замовників, як і у випадку з іншими підрядниками, знову згадується Відділ освіти Тростянецької міської ради.
Керує підприємством Віктор Хоменко, який володіє 50% компанії. Інші бенефіціари — Артем та Олексій Голець (по 25%). Віктор Хоменко також є засновником ФГ «ХОМЕНКО В.І.», а раніше був вкладником ПАТ «Нафтопроммаш».
Згідно з інформацією YouControl, родичкою Артема Гольця є Яна Голець, яка, відповідно до декларації за 2023 рік, обіймає посаду головного спеціаліста у відділі бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради. Інший співвласник, Олексій Голець, у 2020 році балотувався до Охтирської міськради від політичної партії «Пропозиція».
Також ремонтні роботи з монтажу стелі фойє першого поверху будівлі здійснював ФОП Мельник Михайло Володимирович, який, за даними YouControl, є переможцем 22 закупівель за 1,64 млн грн. Мельник також є кінцевим бенефіціаром ТОВ “ДРЕВКО”, яке засноване всього 4 місяці тому (26.11.2024) та спеціалізується на виробництві інших виробів з деревини; виготовленні виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння.
У проаналізованих кошторисах чотирьох закупівель, пов’язаних із ремонтом цього об’єкта, ознак завищення цін виявлено не було. Водночас окремі позиції — зокрема металопластикові віконні та дверні блоки — зазначені без детального опису технічних характеристик, що ускладнює перевірку їх відповідності заявленій вартості та якісним вимогам.
Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:
- Розробляти проєктно-кошторисну документацію.
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.
Громадський моніторинг України
💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням