НовиниКонтрольОдещина

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Будинок в Одесі на вул. Академіка Заболотного, 54 було сильно пошкоджено 1 січня 2024 року. Суспільне повідомляло, що тоді над Одещиною Сили оборони збили 28 дронів типу Shahed. 

Місцева влада виділила 5 млн грн з міського бюджету на відновлення будинку, однак підрядник, який отримав цей контракт без конкурсу, виявився фігурантом корупційних скандалів, а кошторисні ціни на матеріали – суттєво завищеними. 

Детальніше про цю відбудову – у нашому матеріалі.

Що мають відремонтувати? 

Під час ремонту планували виконання першочергових протиаварійних робіт, а саме:

  • демонтажні роботи;
  • відновлення перекриття та покрівлі;
  • відновлення машинного приміщення;
  • відновлення вентканалів;
  • оздоблювальні роботи (внутрішні та зовнішні).

Загальна вартість відновлення будинку рішенням Одеської міської ради № 1773-VIІI від 17.01.2024 року була оцінена в 5 млн грн, з яких будівельні роботи складали 4,1 млн грн. Проте в підписаній додатковій угоді до договору про відновлення багатоквартирного житлового будинку від 05.12.2024 було внесено зміни щодо вартості будівельних робіт до 2,5 млн грн.

На даний час, за даними  Spending, майже повністю профінансовано всі роботи та послуги в розмірі 2,7 млн грн, а саме:

  • 2 525 136,53 грн – будівельні роботи (ТОВ “ПІЛОН ВЕСТ”);
  • 137 898,42 грн – проєктні роботи (ФОП Доровцева Н.І.);
  • 20 735,63 грн – технагляд (Департамент міського господарства ОМР);
  • 31 103,45 грн – технагляд (ФОП Бєлявцев В.М.);
  • 42 674 грн повторне виготовлення ПКД (ФОП Доровцева Н.І.).

20 лютого 2025 року міська рада повідомила на сайті про те, що ремонт будинку на вул. Академіка Заболотного, 54 було завершено.

Хто замовник?

Замовник робіт – Департамент міського господарства одеської міської ради, а фінансування здійснюється з місцевого бюджету. 

​Департамент міського господарства Одеської міської ради неодноразово опинявся в центрі уваги через сумнівні рішення щодо розподілу підрядів на ремонтні роботи в місті.​

Видання «Антикорупцій вимір» з’ясувало, що  червні 2024 року департамент доручив відновлення багатоквартирного будинку на вулиці Висоцького, 10 підприємцю Павлу Баланюку, який зареєструвався лише за сім місяців до цього та спеціалізувався на монтажі кондиціонерів. За цей короткий період він уклав п’ять договорів з департаментом на суму майже 3 мільйони гривень, причому всі без проведення конкурсних процедур.

“Центр публічних розслідувань” писав, що у серпні 2024 року департамент планував без аукціону укласти договір на капітальний ремонт двох ліфтів у житловому будинку на Люстдорфській дорозі, 159, вартістю понад 2,6 мільйона гривень. Єдиним учасником тендеру стало ТОВ «Сталь Мейд», засноване у 2021 році мешканцем Кривого Рогу. Ця компанія раніше отримувала численні підряди на ремонт ліфтів у Кривому Розі без проведення конкурентних торгів.

Згідно з ще один розслідуванням “Антикорупційного виміру”, у січні 2025 року департамент уклав два контракти на загальну суму 2,32 мільйона гривень з ФОП Інною Лавренчук, яка зареєструвалася як підприємець у жовтні 2024 року з основним видом діяльності «Будівництво житлових і нежитлових будівель». До цього Лавренчук займалася роздрібною торгівлею продуктами харчування. Обидва контракти стосувалися відновлення житла, пошкодженого внаслідок війни, причому договори були укладені без використання електронної системи закупівель, що унеможливлює перевірку наявності необхідної техніки чи працівників у підприємиці.

Хто ремонтує будинок?

Розробку проєктно-кошторисної документації для ремонту об’єкта здійснювала місцева ФОП Наталія Доровцева. Департамент міського господарства Одеської міської ради уклав із нею прямий договір, аргументуючи вибір наявністю відповідного досвіду та кваліфікації, необхідних для своєчасного виконання робіт.

ФОП Доровцева зареєстрована 12 березня 2021 року в Одесі та спеціалізується на розробці проєктно-кошторисної документації для будівельних робіт. Вона стала переможцем у 25 неконкурентних закупівлях на загальну суму 2,8 млн грн, причому одним із головних замовників є Департамент міського господарства. Як зазначається в розслідуванні «Антикорупційного виміру», підприємиця не брала участі в конкурентних процедурах закупівель, а у відкритих джерелах, зокрема на порталі Prozorro, відсутня інформація про її досвід, наявність кваліфікованого персоналу та інші підтвердні документи.

Ремонтні роботи на об’єкті виконувало “ТОВ «Пілон Вест”. Закупівля відбулася без використання електронної системи, оскільки попередня спроба провести відкриті торги виявилася невдалою – жоден учасник не подав пропозицію. У результаті процедуру скасували та уклали прямий договір.

ТОВ «Пілон Вест» засноване 2 червня 2008 року​ в Одесі. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Відповідно до даних сервісу Clarity Project, підприємство активно бере участь у публічних закупівлях: з 2021 по 2024 рік обсяг отриманих через тендери замовлень зріс від ~0,16 млн грн у 2022 до 93,6 млн грн у 2024 році​. Значну частину цих контрактів становлять замовлення від структур Одеської міської ради (напр. Департамент міського господарства – понад 67 млн грн)​. 

Спочатку засновниками фірми були брати Віталій та В’ячеслав Петкови. Проте у 2016 році Віталій Петков вийшов зі складу власників, продавши свою частку В’ячеславу Васильєву. 

В’ячеслав Васильєв (співвласник, директор) – за даними реєстрів, окрім «Пілон Вест», є власником ще одного підприємства: ПП «ТТ-Транс»​. Як повідомляв Антикорупційний вимір, раніше він працював у податкових органах, зокрема обіймав посаду головного державного податкового інспектора ДПІ в Малиновському районі м. Одеси​. Також Васильєв згадується в Єдиному реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення. За цією особою є вирок за ст. 368 КК України (одержання хабара). Згідно з матеріалами справи Київського райсуду Одеси, В’ячеслав Васильєв (як колишній податківець, на той момент вже співробітник ТОВ «Пілон Вест») у 2011 році був засуджений за отримання неправомірної вигоди до 5 років позбавлення волі​ (вирок ймовірно з випробувальним терміном). 

Також медіа повідомляло, що екскерівник  «Пілон Вест», Борис Манасарян, був обвинувачуваним ще в одній справі щодо корупції, однак справу закрили через сплив строків давності. 

Зокрема В’ячеслав Петков окрім «Пілон Вест», володіє та бенефіціарно контролює будівельну компанію ТОВ «Леро Білд» (100% частки)​. ТОВ «Леро Білд» засноване у 2020 році в Одесі, спеціалізується на оптовій торгівлі та будівельно-монтажних роботах​. Раніше Петков був директором приватного підприємства «Укройлтехпостач» (ліквідовано)​ – ймовірно, постачальника нафтотехнічного обладнання. Також він зареєстрований як фізична особа-підприємець в Одесі (вид діяльності – технічне обслуговування і ремонт автотранспортних засобів).

«Пілон Вест» займається будівельними та ремонтними підрядами, в тому числі на замовлення органів місцевої влади. Компанія неодноразово вигравала тендери або отримувала прямі угоди на відновлення інфраструктури та будівель в Одесі, особливо в рамках ліквідації наслідків війни.

Антикорупційний вимір з’ясував, що в одній із закупівель фірма подала неправдиві відомості про своє керівництво​. Йдеться про тендер на відновлення будинку по пров. Аполлона Скальковського, 8 (оцінений у кілька мільйонів гривень). У 2023 році цей підряд спочатку спробували віддати «Пілон Вест», попри те що її цінова пропозиція була найдорожчою серед учасників (інші конкуренти були відхилені)​. Журналісти звернули увагу на довідку, яку подала компанія: в ній стверджувалося, що директор В’ячеслав Васильєв відсутній у реєстрі корупціонерів, тоді як насправді особа з таким іменем у реєстрі є​. Тобто тендерна документація містила недостовірну інформацію про ділову репутацію керівника.

У вересні 2024 року редакція «Антикорупційного виміру» подала заяву до правоохоронних органів щодо можливого службового підроблення з боку «Пілон Вест» під час участі у відновлювальних тендерах​. За заявою журналістів поліція відкрила провадження за ст. 366 КК України (службове підроблення). Згодом, після перевірки, склад злочину перекваліфіковано на ч.3 ст.358 КК (підроблення документів). Розслідування триває станом на кінець 2024 – початок 2025 року, про підозри чи обвинувачення публічно не повідомлялося. У зв’язку з цією ситуацією, міська влада розірвала укладений договір з «Пілон Вест» на ремонт будинку по просп. Шевченка, 8-В (в рамках програми відновлення) та оголосила новий тендер, знайшовши іншого підрядника​.

Технічний нагляд за об’єктом здійснював ФОП Бєлявцев Валерій Михайлович , який зареєстрований працює з 08.12.2015 у місті Одеса. Він спеціалізується на технічному нагляді за будівництвом будівель і споруд. За даними Dozorro з Фопом було заключено 1076 договорів на суму 8,5 млн грн з яких 51 договір на суму понад 500 тис. грн було розірвано. Переважними замовниками послуг Фопа є структурні підрозділи Одеської міської ради.

Зокрема, за позовом Одеської міської ради у лютому 2024 року було відкрито кримінальне провадження №523/2886/24 щодо Бєлявцева Валерія Михайловича за фактом службової недбалості. Розгляд справи ще триває, наступне засідання призначено на 03.04.2025 року. При цьому ФОП отримує й надалі замовлення від структурних підрозділів Одеської міської ради.

У підсумковій відомості ресурсів ми також виявили завищення вартості ресурсів. Лише по 7 позиціям будівельних матеріалів знайдено завищення на 611,8 тис. грн.


В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Штукатурка вапняно-цементна в кількості 2348,37 кг вказана ціною 16,53 грн/кг з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна штукатурки становить 7,76 грн/кг з ПДВ та є дешевшою на 21,58%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Руберойд покрівельний верхній шар в кількості 490,0656 м2 вказана ціною 340,8 грн/м2 з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна схожого рубероїда становить 163,04 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 52,15%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Руберойд покрівельний нижній шар в кількості 466,012 м2 вказана ціною 324,24 грн/м2 з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна схожого рубероїда становить 159,32 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 50,86%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Руберойд РКП-350Б в кількості 18,14 м2 вказана ціною 222,79 грн/м2 з ПДВ. В інтернет-магазині “КУБ” ціна схожого рубероїда становить 17 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 92,36%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Сітка Вр1 65х65 3,6 мм в кількості 453,64 м2 вказана ціною 252,96 грн/м2 з ПДВ. В інтернет-магазині “ФакторБУМ” ціна цієї сітки становить 132 грн/м2 з ПДВ та є дешевшою на 47,81%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Цементно-піщана стяжка в кількості 76892 кг вказана ціною 12,3 грн/кг з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна схожої стяжки становить 7,72 грн/кг з ПДВ та є дешевшою на 37,23%.

В Одесі відбудували будинок за завищеними цінами

Штукатурка цементно-піщана в кількості 1699,24 кг вказана ціною 17,1 грн/кг з ПДВ. В інтернет-магазині “Епіцентр” ціна схожої штукатурки становить 7,4 грн/кг з ПДВ та є дешевшою на 56,72%

Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:

  1. Створювати проєктно-кошторисну документацію для повноцінної оцінки доцільності робіт та їхньої вартості. 
  2. Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
  3. Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.

Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.

Громадський моніторинг України

💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням