Мільйони на відновлення «Одеської політехніки»: ремонт чи схема?
У ніч на 14 червня 2023 року російська армія завдала ракетного удару по Одесі, внаслідок чого значних пошкоджень зазнав Одеський політехнічний університет. У сімнадцяти корпусах вибито вікна, зірвано двері, на стінах з’явилися тріщини.
Хто відбудовував університет та чому правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо цього обʼєкта — дізнайтесь у нашому матеріалі.
Що мали відремонтувати?
26 червня Національний університет «Одеська політехніка» оприлюднив оновлену інформацію про пошкодження, завдані ракетним ударом. За уточненими даними, у закладі було зруйновано або пошкоджено:
- 1782 вікна,
- 340 дверей,
- 990 кв. м вітражних конструкцій,
- 4200 кв. м підвісної стелі.
- внутрішні перестінки й стелю четвертого та восьмого корпусу,
- покриття даху першого та другого корпусів.
Також університет повідомив про отримання благодійної допомоги. Зокрема, фонд «Наука і освіта ХХІ» зібрав понад 357 тис. грн на ремонт, компанія «Ouyu Huatong (Пекін) Trading Co., Ltd.» надала скло, благодійна установа «Духовне відродження» — меблі, турклуб «Романтик» виконав висотні роботи, а Одеський національний економічний університет передав цемент.
14 серпня «Одеська політехніка» звернулася до Голови Одеської ОДА з проханням прискорити встановлення металопластикових вікон, аби забезпечити освітній процес у 2023/2024 навчальному році за умов воєнного стану.У відповідь Департамент капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської ОДА ухвалив рішення провести аварійно-відновлювальні роботи в пошкоджених корпусах університету. Закупівлю здійснили без відкритих торгів шляхом укладення відповідного договору. Згідно з офіційною відповіддю Департаменту, у межах відновлення планують замінити 2124 вікна, а фінансування проєкту відбувається з обласного бюджету.
Кому та за що платили?
За даними платформи Spending, Департамент загалом перерахував 44,4 млн грн на аварійно-відновлювальні роботи та відповідні послуги. Кошти розподілилися між отримувачами наступним чином:
- 369,2 тис. грн – ДКБДГ Одеської ОДА (призначення платежу не уточнюється);
- 43,5 млн грн – ТОВ «Будівельна компанія “Роял Інвест”» (підрядник, що виконував та коригував відновлювальні роботи);
- 49, 5 тис. грн – ТОВ «Промбудпроект» (проєктні роботи);
- 514,9 тис. грн – ФОП Фарина Олег Любомирович (технічний нагляд).
Згідно з наявною інформацією, фінансування робіт поки не завершено повністю. За попередніми підрахунками (не враховуючи можливі майбутні транзакції ДКБДГ Одеської ОДА), загальна вартість відновлення вікон становить 44, 7 млн грн.
В чому ж проблема цього відновлення?
Департамент замовив розробку проєктно-кошторисної документації у ТОВ «Промбудпроект» 11 серпня 2023 року. Втім, вже наступного дня, 12 серпня, ПП «Тернобудтехексперт» надало експертний висновок щодо кошторису. Підозріло, що менш ніж за дві доби була виготовлена і проєктна документація, і експертний висновок до неї.
ТОВ «Промбудпроект» з травня 2022 року виграла 225 державних закупівель на загальну суму 18 млн грн. Засновниками фірми є Ігор Гринчишин , Василь Грицак та Олег Фарина. Останній також виконував функції технічного нагляду за проєктом як ФОП, що створює потенційний конфлікт інтересів, адже зазвичай контроль за будівельними роботами повинна здійснювати незалежна організація, не залучена до розробки проєкту.
16 серпня 2023 року замовник уклав договір на ремонтні роботи в «Одеській політехніці» на 42,33 млн грн із ТОВ «Будівельна компанія “Роял Інвест”», проте в останній додатковій угоді сума зменшилась до 41,47 млн грн. Також була оголошена закупівля на коригування цих робіт за 2,3 млн грн.
ТОВ «Будівельна компанія “Роял Інвест”», зареєстроване у Києві, належить Роману Сапожинському. Компанія раніше брала участь у держзакупівлях лише у 2020-2021 роках, працюючи з Управлінням капітального будівництва Дрогобицької міськради. Як писали журналісти «Антикорупційного виміру» писали, що її матеріально-технічна база викликає сумніви, оскільки, згідно з документами, обладнання було орендованим, а за кілька місяців до укладання договору суд стягував із компанії борги за електроенергію.
22 листопада 2023 року правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження за фактом можливого заволодіння бюджетними коштами під час виконання робіт на цьому об’єкті. Слідство встановило, що ще до підписання угоди частину вікон вже відремонтували за благодійні кошти, що може свідчити про дублювання робіт. Водночас підрядник закупив вікна на 20,7 млн грн, але отримав 32,9 млн грн, що вказує на можливе завищення обсягів. Правоохоронці підозрюють, що посадовці замовника та підрядника могли внести неправдиві дані щодо обсягів та вартості виконаних робіт з метою привласнення бюджетних коштів.Попри виконання робіт, замовлених Департаментом, у 2023–2024 роках університет продовжував самостійно закуповувати вікна, двері, скло, металоконструкції та замовляти послуги з капітальних ремонтів. За даними Dozorro, Національний університет «Одеська політехніка» оголосив закупівлі на 28 млн грн, що стосуються капітальних ремонтів, а також на 18,9 млн грн – для інших послуг і придбання будівельних матеріалів.
Рекомендації як уникнути корупційних ризиків:
- Проводити відкриті торги, щоб забезпечити чесну конкуренцію та мінімізувати ризики змови між учасниками.
- Перевіряти досвід і репутацію підрядників перед підписанням договорів.
- Залучати незалежний аудит (наприклад, міжнародні аудиторські компанії або громадські організації) для перевірки відповідності фактично виконаних робіт із заявленими в кошторисах.
Допис підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах проєкту “Контроль витрат на відновлення”. Проєкт впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal.
Громадський моніторинг України
💰Підтримай роботу нашої організації за посиланням